VIDEO Pala prodaja janjadi u Krajini uoči 1. maja: “Možeš ti cijeniti koliko hoćeš, ali koliko ćeš prodati…”

Da li su cijene mesa porasle, često je pitanje koje se postavlja prije prvomajskih okupljanja i tradicionalnih roštilja. Za mnoge, meso je postalo luksuz, pa se kupuju manje količine, a stolovi su skromniji.
Na imanju porodice Halilagić, nedaleko od Bihaća, nema odmora. Poljoprivredna sezona je u punom zamahu, a potrebno je osigurati hranu za brojna stada. Halilagići dugo uzgajaju stoku, uključujući ovce. Očekivali su da će im prvomajski praznici donijeti profit, ali prodaja jagnjadi je nedavno znatno opala. "Ove godine, u poređenju s prethodnim, situacija je takva da su rezervacije smanjene za 95 posto. Više nije kao nekad, poskupljenja su učinila svoje", kaže poljoprivrednik Haris Halilagić.
Visoke cijene mesa, kao i odlazak mnogih građana koji su napustili USK i sada žive i rade u raznim zemljama Evrope, doprinijeli su tome da poljoprivrednici imaju manje posla. "Možeš postaviti cijenu kako god želiš, niko ti to ne zabranjuje, ali koliko ćeš uspjeti prodati, to je pitanje", zaključuje poljoprivrednik Husein Halilagić.
Mnogi građani su odlučili da je povoljnije slaviti uz roštilj. Mesari su zadovoljni prometom, ali je primjetno da se kupuje manje količine. U naselju Ostrožac polažu velike nade u krajišku dijasporu koja će zajedno s lokalnim stanovništvom biti dio velikog narodnog skupa, dugogodišnje tradicije. "Svaki Prvi maj ovdje na Ostrošcu obilježava se tradicija, gdje se okupi nekoliko hiljada ljudi, dijaspora dolazi za praznike i očekujemo veliki promet", kaže Nedžad Bajrić, vlasnik mesnice.
Reporteri BHRT-a su pitali građane Bihaća da li će obilježiti Prvi maj, smatrajući da su cijene visoke i da mnogima nedostaju sredstva.