Svjetlost u ispreturanom društvu

U onom nesretnom periodu pandemije koronavirusa, baš između dva vala, kada se događaj planira, ali se prilikom realizacije mjere zaštite postrože, srele smo se na premijeri dokumentarnog filma Zastani i poslušaj. Dok smo se u garderobi spremale za izlazak na scenu, osvojila me je svojom neposrednošću i šarmom, pitajući se da li je odabir odjeće koji je napravila prikladan.
U pomenutom filmu ispričana je priča o šest mladih osoba iz Bosne i Hercegovine koje, uprkos izazovima i preprekama u društvu kojem pripadaju, vjeruju u svoje snove, i ostvarujući ih postaju inspiracija mnogima. Zvijezda te večeri bila je Azra Dedić. U filmu pratimo, između ostalog, njene pripreme za samostalnu izložbu umjetničkih radova u Bihaću, gdje i živi, kao i način na koji provodi vrijeme. Nevjerovatna snaga volje.
Osim što je završila srednju umjetničku školu, Azra je prva osoba s Downovim sindromom u Bosni i Hercegovini koja je dobila zaposlenje. I bilo je dovoljno zahvaljujući filmu vidjeti nekoliko isječaka iz njenog svakodnevnog života pa shvatiti da se radi o jedinstvenoj snazi volje i osobi koja ne priznaje prepreke u društvu koje je često sklono predrasudama. Iz filma, ali i kroz susret s njenom porodicom, otkrivamo koliko je važna podrška porodice u osnaživanju mlade žene, u ovom slučaju s Downovim sindromom. Osim što ima šampionski životni stav, Azra također posjeduje i formalna priznanja. Nakon bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu, 2019. godine osvojila je evropsko zlato u ID džudu na Evropskom prvenstvu održanom u Kölnu.
Azra Dedić je svoje prve sportske korake napravila u bihaćkom džudo klubu "Una". Na svoje prvo takmičenje otišla je u Sloveniju, gdje je osvojila drugo mjesto, a samo dvije godine kasnije, u istoj zemlji, i zlatnu medalju. Pored izvanrednih evropskih rezultata ostvarenih u Njemačkoj, Italija je za nju bila najdraža zemlja za takmičenja, gdje je uvijek osvajala prvo mjesto. U jednom trenutku je Azra predstavljala Bosnu i Hercegovinu u Bruxellesu povodom Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom.
U godinama posvećenosti Gracije ženskoj snazi i izvanrednim rezultatima koje su postizale bosanskohercegovačke žene, Azra Dedić bila je junakinja naših naslovnih i drugih priča. Kao i tada kada je odmah po povratku iz Njemačke, nakon osvajanja evropskog zlata, sa svojom porodicom došla do naše redakcije kako bismo napravili fotografije i intervju povodom njene pobjede. I tada smo, s razlogom, razgovarali o porodičnom skladu i ljubavi kojom je Azra okružena, ali i o teretima koji su često briga roditelja čak i kada govorimo o vrhunskim sportskim rezultatima. Kada Azra uspostavlja red.
Osim što smo s radošću ispisivali uspješne priče postignute uprkos svemu, takva iskustva su nas obogaćivala. Prepoznavanje istinskih vrijednosti dio je naše misije, a susreti s ljudima koji oplemenjuju činili su nas, i danas nas čine, bogatijim. Iako je bilo teško odlučiti se za samo pet žena povodom dvije decenije postojanja Gracije, nije bilo dileme da jedna od njih bude Azra.
Pored svih navedenih razloga, dio se nalazi i u odgovoru na pitanje u jednom intervjuu kada je opisivala svoja profesionalna zaduženja, rekavši kako, pored drugih obaveza, popravlja robu nakon što je kupci ispreturaju. Time je kao nesvjesno dala dijagnozu ukupnog stanja u društvu, naopačke okrenutog, u kojem pojedinci donose svjetlost, poput Azre, i u ispreturanom stvaraju red. Gracija 446, proljeće 2025.