Sead Numanović istražuje: Ko obmanjuje zastupnike Trojke?

Piše: Sead Numanović (Politički.ba)
Promjene na političkoj sceni
Članovi Socijaldemokratske partije BiH, uključujući Sašu Magazinovića, Rejhanu Dervišević i Albina Muslića, zajedno sa kolegama iz Naroda i Pravde i nezavisnim zastupnicima, formiraju grupu poznatu kao Trojka u Predstavničkom domu Državnog parlamenta Bosne i Hercegovine.
Oni su iznijeli svoje stavove na jučerašnjem sastanku, naglašavajući jedinstvo i odlučnost.
Beskompromisna podrška platformi
Poslanici Trojke snažno podržavaju Platformu koja promiče mir, stabilnost i evropsku perspektivu Bosne i Hercegovine. Oni su potvrdili nastavak saradnje sa strankama potpisnicama i istakli da neće pregovarati s Miloradom Dodikom.
Dodik i pravosudni sistem
"Milorad Dodik je priznao sudske institucije Bosne i Hercegovine, što potvrđuje naš stav o neustavnosti zakona donesenih u Narodnoj skupštini RS,” kažu zastupnici Trojke.
Bez obzira na to, smatraju da se istraga o optužbama za državni udar, koju je predvodila grupa s Dodikom na čelu, mora profesionalno okončati.
Pravosudni izazovi
Odluka Apelacionog vijeća o žalbi Milorada Dodika na prvostepenu presudu mora ostati neometana. Bilo kakvo miješanje tretira se kao napad na pravni poredak, a odgovorni moraju biti pozvani na odgovornost.
Pozivaju domaću i međunarodnu javnost da pažljivo prate ovaj proces i prijave svaki pokušaj uticaja na ishod.
Neočekivana sudska odluka
Danas su Nenad Stevandić i Radovan Višković, ranije označeni kao "bjegunci od pravosuđa“, slobodno ušli i izašli iz Suda BiH. Više nisu bjegunci!
Milorad Dodik je također oslobođen, daleko od očiju javnosti, što je izazvalo šok.
Saznanja o tajnim pregovorima
Sanin Bogunić, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, znao je o pregovorima s Dodikom mjesecima unaprijed. Iako nije učestvovao, bio je informisan o razgovorima.
Uloge u pravosudnim kompromisima
Almir Džuvo, kako mediji navode, osobno je garantovao Dodiku da neće biti hapšenja, te ga je u posebnom vozilu odvezao do VIP ulaza Suda BiH, gdje je Dodik dobio poseban tretman.
Nakon toga, Dodik više nije bio označen kao bjegunac.
Političke igre i pravda
Poslanici Trojke ponovili su da Dodik mora odgovarati po zakonu. Suđenje za državni udar treba biti privedeno kraju.
Posebno očekuju potvrdu presude u slučaju Dodikove neposlušnosti prema odlukama visokog predstavnika.
Kritika pravosudnog postupka
Nakon događaja od 4. jula, kada je Dodik oslobođen, svaka loša opcija u drugostepenom postupku zahtijeva dodatno razmatranje.
Dodik je, uz asistenciju nekih bošnjačkih zvaničnika, oslobođen optužbi za državni udar.
Nedostatak konkretnih planova
Poslanici Trojke nisu precizirali svoje korake ukoliko pravna manipulacija od strane bošnjačkih zvaničnika bude nastavljena. Pitanje ostaje o istraživanju Dodikove kupovine vile na Dedinju.
Pravosudni kompromisi i dogovori
Poslanici Trojke nisu komentarisali dogovore postignute s Dodikom, iako su neki njihovi kadrovi u državnim institucijama bili uključeni.
Zaključak i posljedice
Zastupnici Trojke u Državnom parlamentu su, i pored javnog obraćanja, izostavili konkretne odgovore na ključna pitanja.
Njihovo saopćenje je ocijenjeno kao licemjerno i providno.