Kandić kritikuje Srbiju zbog šutnje o Šešeljevim planovima

Politička svijest u Srbiji poslije Srebrenice
Tri decenije nakon genocida u Srebrenici, Nataša Kandić iz Fonda za humanitarno pravo naglašava da politička svijest u Srbiji ostaje nedemokratska. U izjavi za Fenu, ona ističe da vlasti Republike Srbije nisu pokazale napredak u ovom aspektu.
"Osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj je mjesecima najprisutnija ličnost u medijima, s velikim uticajem na predsjednika Srbije. Nema reakcije vlasti na Šešeljevu najavu da će 11. jula na Trgu Republike predstaviti svoju knjigu 'Oslobođenje Srebrenice'", izjavila je Kandić za Fenu.
Obilježavanje genocida u Srbiji
Uprkos izostanku podrške vlasti, nevladine organizacije, fondacije i umjetnici organizuju brojne aktivnosti povodom Dana sjećanja na žrtve genocida. Raznoliki programi će obilježiti ovu važnu godišnjicu.
Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici uključuje pozorišne predstave Hartefakt Kuće, kao što su “Njih više nema” i “Flowers of Srebrenica”, te predstavljanje knjige Dragana Popovića “Gubljenje ljudskosti”. Na festivalu Krokodil će se održati i debata o knjizi “Srebrenica – kao istorijska činjenica”.
"Također će biti upriličena i scenska akcija Žena u crnom 'Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici', paljenje svijeća i artistička instalacija 'Majčina marama' na Trgu Republike u Beogradu, pomen žrtvama genocida sa imenima 8372 žrtve, oglašenim u nezavisnoj medijskoj produkciji.
Fond za humanitarno pravo će 15. jula predstaviti dosije Tomislav Kovač o učešću policije Republike Srpske i ulozi Tomislava Kovača u izvršenju genocida u Srebrenici”, kazala je Kandić govoreći o aktivnostima vezanim za 30. godišnjicu genocida u Srebrenici.