Reforma Daytonskog sporazuma potrebna za stabilnost Balkana

Hitna potreba za reformom
Na proljetnoj sjednici Parlamentarne skupštine NATO-a u Daytonu, SAD, Društvo za ugrožene narode (GfbV) uputilo je hitan apel za reformu mirovnog sporazuma iz 1995. godine. Apel je adresiran na NATO, Evropsku uniju, Vijeće za implementaciju mira i vlasti Bosne i Hercegovine, naglašavajući potrebu za sveobuhvatnim promjenama.
Pravedan i demokratski mir kao cilj
Jasna Čaušević, ekspertica za prevenciju genocida i odgovornost za zaštitu pri Društvu za ugrožene narode, istaknula je nužnost pretvaranja nekadašnjeg primirja u pravedan i demokratski mir. "Ako Parlamentarna skupština NATO-a želi stabilizovati zapadni Balkan, mora odmah usvojiti plan za pravnu reorganizaciju Bosne i Hercegovine,“ naglasila je Čaušević.
Ukidanje etničkih kvota kao prioritet
U svom pismu, Društvo naglašava potrebu za ukidanjem ustavne i administrativne strukture temeljene na etničko-religijskim kvotama. Ova struktura, prema Društvu, otežava rad državnih institucija, potiče korupciju i separatizam te blokira prijeko potrebne reforme. Također, sve presude Evropskog suda za ljudska prava, uključujući slučaj Sejdić/Finci, moraju biti provedene.
Međunarodna podrška protiv separatizma
Presude i "Katalog vladavine prava“ Venecijanske komisije trebaju biti uključeni u Aneks IV Daytonskog sporazuma kako bi se ukinula diskriminacija po etničkoj osnovi. Međunarodna podrška treba biti usmjerena ka institucijama koje se protive separatističkim težnjama, naročito onima iz Republike Srpske pod vodstvom Milorada Dodika. Napadi na državni poredak moraju biti sankcionisani.
Neophodne ustavne reforme
"Dokle god postojeće strukture sprječavaju demokratsku samokorekciju, reforme su neophodne,“ istaknula je Čaušević. Društvo za ugrožene narode naglašava da NATO treba insistirati na sveobuhvatnim ustavnim reformama i osigurati da Visoki predstavnik ne provodi destabilizirajuće promjene Izbornog zakona, saopćeno je iz Društva za ugrožene narode.