Prevoznici iz BiH: Ako ne bude rješenja, sve će biti u blokadi

Prevoznici iz BiH: Ako ne bude rješenja, sve će biti u blokadi

Prevoznici iz Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Konzorcijumu "Logistika BiH", prijete potpunom blokiranju države ukoliko se ne riješe poteškoće s kojima se suočavaju u zemljama Evropske unije, gdje su često izloženi hapšenjima, ponižavanjima i postupanju kao da su teroristi. Pojačane primjene

Prevoznici, radnici i privrednici u Bosni i Hercegovini već mjesecima se suočavaju s izazovima zbog pooštrenih pravila EU, koja ograničavaju radni boravak u evropskim zemljama, kao i zbog procesa digitalizacije. Nakon protestne vožnje ispred domaćih institucija, prevoznici najavljuju oštrije mjere. "Dali smo institucijama posljednja tri mjeseca da završe posao. Nažalost, više ne vjerujemo u obećanja, već vrednujemo samo konkretne rezultate. U Sarajevu smo organizirali defile upozorenja, protestnu vožnju. Nismo željeli pokazati snagu, mada smo mogli na ulicu izvesti i tri puta više vozila, dakle oko 1.500 kamiona", izjavio je Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH". Podsjeća da je Vijeću ministara BiH poslano otvoreno pismo i očekuju konkretne odgovore u ponedjeljak. Najavio je konferenciju za medije 5. maja, a 9. maja sjednicu Upravnog odbora, gdje će donijeti formalnu odluku o primjeni "francuskog modela", odnosno ranije najavljenim blokadama graničnih prelaza i carinskih terminala u BiH, te da u svakom trenutku mogu mobilizirati 6.000 voznih jedinica. "Ne prijetimo nikome, ali nemojte nas iskušavati", rekao je Peulić, naglašavajući da je jedino poglavlje koje je zatvoreno s EU ono o transportu. Kako je naveo, zanimaju ih isključivo izmjene pravilnika. "Nećemo nikoga više upozoravati niti educirati. Ministar Edin Forto ima priliku da izmijeni pravilnik, da sprovede reformu, ali više nećemo šutiti. Ne postoji grad u BiH gdje nemamo svoj klaster. Ako ne bude rješenja, cijela BiH će biti u blokadi", rekao je Peulić.

Vozači iz BiH su ponižavani u EU

Kako je dodao, prevoznici su uložili četiri milijarde eura u BiH, dok su vozači iz BiH u EU hapšeni i ponižavani, što, prema njegovim riječima, više ne mogu podnijeti. "Nema više kontrolnih tačaka, ni novih rokova. Iskoristili ste naše povjerenje, izigrali čitav sektor koji zapošljava 47.000 ljudi", kazao je Peulić, prema izvještaju Nezavisnih. Prevoznici, podsjetimo, traže moratorij na pravilo 90/180 – zaštitu vozača BiH od zabrana ulaska u EU (broj dana koliko je moguće boraviti u EU, a koji važi i za prevoznike koji su u suštini samo u tranzitu), povrat akciza prema modelu Crne Gore, smanjenje zadržavanja na granicama, odnosno digitalizaciju carinskih i graničnih procedura, te administrativno rasterećenje troškova poslovanja, odnosno zaustavljanje stalnih izmjena pravilnika, analiza i ukidanje suvišnih birokratskih opterećenja. Naime, 21. aprila, zbog dugogodišnjih loših propisa koji im otežavaju rad, preko 500 vozača kamiona je u znak protesta prošlo Sarajevom.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.