Kada maloljetnicima treba saglasnost za putovanje iz BiH u Hrvatsku?

Kada maloljetnicima treba saglasnost za putovanje iz BiH u Hrvatsku?

Rasprostranjena Zabluda o Putnim Saglasnostima

Dok roditelji i staratelji širom Bosne i Hercegovine hrle u općinske kancelarije kako bi ovjerili saglasnosti za putovanja djece, često se ispostavlja da te saglasnosti nisu potrebne. Ova česta administrativna greška ne samo da stvara nepotrebne gužve, već građanima uzima dragocjeno vrijeme i novac. Kako bi se izbjegla ova praksa, ključno je razumjeti stvarne zakonske obaveze prilikom putovanja maloljetnika iz BiH u Republiku Hrvatsku.

Šta Kaže Ministarstvo Unutarnjih Poslova RH?

Prema Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske, za ulazak maloljetnih osoba u zemlju nije potrebna saglasnost roditelja. "Za ulazak maloljetnika u RH generalno nije potrebna suglasnost roditelja. Posebna pažnja se posvećuje maloljetnicima koji putuju bez pratnje. Ako policija posumnja da se dijete udaljilo od roditelja bez saglasnosti ili putuje protiv svoje volje, kontaktirat će roditelje ili staratelje te provesti dodatne kontrole," navode iz MUP-a RH za N1.

Obavezna Putna Dokumentacija

Maloljetne osobe, kao i punoljetni građani, moraju imati važeću putnu ispravu – pasoš ili ličnu kartu (za državljane EU). Rodni list, đačka knjižica ili drugi identifikacijski dokumenti nisu valjani za prelazak granice, osim u iznimnim slučajevima poput hitnog liječenja.

Smjernice za Organizovana Putovanja

Kada je riječ o putovanjima u organiziranim grupama, poput školskih ekskurzija ili sportskih takmičenja, MUP RH preporučuje da škole, klubovi ili udruženja pripreme spisak putnika sa naznačenom kontakt osobom, poput nastavnika ili trenera, što može ubrzati graničnu kontrolu.

Smjernice Granične Policije BiH

Slične smjernice daje i Granična policija BiH, ali uz dodatne razlike koje se odnose na uzrast maloljetnika i državljanstvo. "Državljanin BiH mlađi od 14 godina može putovati u inostranstvo u pratnji jednog ili oba roditelja bez saglasnosti. Ukoliko putuje sa trećim licem, mora imati ovjerenu saglasnost oba roditelja ili staratelja," potvrđeno je iz Granične policije BiH.

Različita Pravila za Starije Maloljetnike

Za razliku od mlađih maloljetnika, djeca starija od 14 godina koja su državljani BiH mogu samostalno prelaziti granicu, bez potrebe za pisanom saglasnošću roditelja ili staratelja, osim ako ne postoji sudska zabrana ili ograničenje.

Stroža Pravila za Strane Maloljetnike

Za maloljetne strane državljane koji ulaze u BiH, pravila su stroža. Prema Zakonu o strancima, maloljetnik mlađi od 14 godina koji putuje bez roditelja ili zakonskog staratelja mora imati ovjerenu punomoć ili saglasnost. Dokument mora sadržavati lične podatke o djetetu, pratiocu, svrhu i trajanje boravka, biti potpisan i ovjeren, te sastavljen na jednom od jezika u službenoj upotrebi u BiH ili na engleskom jeziku sa službenim prevodom.

Izuzeci i Posebne Situacije

Ipak, postoje izuzeci. Saglasnost nije potrebna ako dijete ima popratnicu izdatu od avioprijevoznika, ako putuje u okviru školske ekskurzije sa zvaničnim spiskom učesnika ili učestvuje u kulturnim, sportskim ili sličnim manifestacijama s potpisanim i ovjerenim spiskom učesnika.

Zaključak: Informisanost za Manje Gužve

Jasno je da veliki broj ovjera koje se svakodnevno traže u općinama širom BiH nije zakonski nužan. Posebno u kontekstu putovanja djece u Hrvatsku, bolja informiranost može značiti rasterećenje administracije i manju gužvu na šalterima.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.