IDEJA KOJA JE NAIŠLA NA OTPOR I NERAZUMIJEVANJE JAVNOSTI: "Berlinski proces između poticaja i diplomatskih stereotipa"

IDEJA KOJA JE NAIŠLA NA OTPOR I NERAZUMIJEVANJE JAVNOSTI: "Berlinski proces između poticaja i diplomatskih stereotipa"

Njemački ambasador naglašava važnost Berlinskog procesa

Njemački ambasador dr Thomas Fitschen održao je 15. maja 2025. godine predavanje u Sarajevu, ističući značaj partnerstva između Njemačke i Bosne i Hercegovine. Ovaj događaj, dio "Adenauer Europa Foruma", poslužio je kao platforma za ponovni fokus na "Berlinski proces", koji Fitschen opisuje kao jedan od ključnih uspjeha njemačke diplomatije na Zapadnom Balkanu, izvještava NAP.

Inicijativa kancelarke Merkel

"Berlinski proces" pokrenula je kancelarka Angela Merkel 2014. godine s ciljem stvaranja otvorenog i fleksibilnog okvira za jačanje suradnje u različitim oblastima među šest država Zapadnog Balkana. Od otvorenog tržišta do kibernetike, ovaj proces želi osigurati da su zemlje kompatibilne s europskim standardima i integracijama.

Skepticizam javnosti i diplomatski uspjesi

Unatoč skepticizmu javnosti, koja proces često vidi kao znak da "Europa nas ne želi", Fitschen je naglasio brojne diplomatske uspjehe postignute u proteklom desetljeću. On tvrdi da nema "skrivene agende" te da EU iskreno želi integrirati zemlje regije u svoje članstvo.

Izjave Macrona i sumnje u Berlinski proces

Prije četiri godine, francuski predsjednik Emmanuel Macron predložio je formiranje EU 1 i EU 2, što je dodatno potaknulo sumnje u motive "Berlinskog procesa". Skeptici su ga tumačili kao "Merkelinu ideju prevlasti", a dodatne kontroverze izazvala je izjava ministra Konakovića o međusobnim posjetama za Bajram.

Njemačka kao iskreni partner

Prema ambasadoru Fitschen, Njemačka želi biti aktivni sudionik europske diplomatije u Bosni i Hercegovini, a ne samo pasivni promatrač. Fitschen je istaknuo kako je misija Njemačke vratiti građanima vjere u europsku perspektivu njihove zemlje.

Širi politički kontekst i podrška procesu

Na skupu je pored ambasadora Švicarske, Nizozemske i Belgije, prisustvovalo i niz političkih stranaka i nevladinih organizacija. U otvorenoj diskusiji, ambasador je dobio podršku za nastavak "Berlinskog procesa".

Stabilnost njemačke vanjske politike

Njemačka diplomatija poznata je po kontinuitetu, a najava održavanja 11. "Berlinskog procesa" u Velikoj Britaniji pokazuje odlučnost da se ne mijenja značajno vanjska politika prema BiH. Usprkos rastućem utjecaju Rusije, Njemačka će očuvati kontinuitet svoje politike prema regiji.

Izazovi i budućnost Berlinskog procesa

Ambasador Fitschen je priznao da "Berlinski proces" mora povratiti povjerenje javnosti i spriječiti moguće zloupotrebe. Učesnici skupa su naglasili potrebu za oslobađanjem od neproduktivnih diplomatskih fraza.

Sankcije i sigurnosna situacija

Nakon što su Njemačka i Austrija uvele sankcije nekim političarima, ambasador je istaknuo spremnost Njemačke da reagira na "nedopustivo ponašanje". Fitschen je ocijenio sigurnosnu situaciju u BiH, rekavši kako ne vidi veliku opasnost, ali priznaje da je "malo zabrinut".

Kritike Daytonskog sporazuma

Fitschen je dao kontroverznu interpretaciju Daytonskog sporazuma, tvrdeći da su dvije političke elite udružile snage protiv treće, većinske, čime se osporava demokratija i europska vizija zemlje.

Nužnost promjene diplomatskog pristupa

Ambasador je pozvao na promjenu diplomatskog pristupa prema BiH kako bi se postigla usklađenost s europskim standardima. Novoimenovani ministar vanjskih poslova Njemačke, Johann Wadephul, trebao bi biti svjestan ovih izazova.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.