Huti obaraju veliki broj skupih američkih "Reapera", prošle sedmice su srušili tri

Huti obaraju veliki broj skupih američkih "Reapera", prošle sedmice su srušili tri

Od početka zračne operacije, američka vojska pružila je nekoliko detalja o kampanji zračnih napada protiv Huta koju je Trumpova administracija opisala kao mnogo veću od svega što je poduzeto tokom Bidenove administracije. Trumpova administracija rekla je da je namjera kampanje zračnih napada da Huti prestanu s napadima na komercijalne brodove u regiji Crvenog mora.

Posljednji javno dostupni broj o tome koliko je američkih zračnih napada izvršeno došao je od glasnogovornice Bijele kuće Karoline Leavitt dvije sedmice nakon početka zračne kampanje, kada je rekla da je već pokrenuto više od 200 zračnih napada.

Broj zračnih napada u onome što je Pentagon nazvao operacijom Rough Rider porastao je na otprilike 750 od 15. marta, rekao je američki dužnosnik za ABC News.

U to vrijeme, Huti su uspješno uspjeli oboriti značajan broj bespilotnih letjelica MQ-9 Reaper koje pružaju informacije o nadzoru i izviđanju u stvarnom vremenu koje su ključne u pronalaženju ciljeva za te zračne napade.

Huti su od početka marta oborili sedam dronova Reaper, šest od njih od 15. marta, a tri tokom prošle sedmice, rekao je dužnosnik. Huti su srušili najmanje 15 Reapera od oktobra 2023., kada su počeli ciljati na komercijalne brodove u regiji Crvenog mora.

Zračne snage SAD-a imaju oko 280 Reapera u svom inventaru, a svaki košta oko 28 miliona dolara, prema Kongresnoj službi za istraživanje.

Američke zračne napade izveli su avioni američke mornarice F/A-18 lansirani s dva nosača aviona u regiji, kao i pet B-2 nevidljivih boraca s Diego Garcia, otoka u Indijskom oceanu.

Troškovi zračne kampanje porasli su jer su dodatna sredstva premještena u regiju, prema američkim dužnosnicima, koji su rekli da je početkom aprila procijenjena vrijednost municije iznosila 200 miliona dolara te da se očekuje da će troškovi uskoro porasti na milijardu dolara.

Osoblje Kongresa nedavno je obaviješteno da je kampanja zračnih napada doživjela samo ograničeni uspjeh u uništavanju zaliha vojnog oružja Huta, poput bespilotnih letjelica, projektila i operacija komande i kontrole, od kojih je velik dio pohranjen u podzemnim bunkerima. Utjecaj je bio ograničen jer su Huti utvrdili te bunkere, rekli su dužnosnici.

Prošle sedmice Centralna komanda SAD-a priznala je zračni napad na luku za gorivo Ras Isa koju kontroliraju Huti, a za koju je rekla da je tačna tačka za gorivo koje su Huti koristili za svoje napade na komercijalne brodove.

"Cilj ovih napada bio je degradirati ekonomski izvor moći Hutija, koji nastavljaju iskorištavati i nanositi veliku bol svojim sunarodnjacima. Ovaj udar nije imao namjeru naštetiti narodu Jemena, koji s pravom želi zbaciti jaram Huta i živjeti mirno.", stoji u saopćenju Centralne komande SAD-a.

Huti su tvrdili da je u napadima ubijeno najmanje 80 ljudi i ranjeno više od 150.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.