Ugostiteljski objekti prilagođavaju prostor zbog zabrane pušenja

Ugostiteljski objekti prilagođavaju prostor zbog zabrane pušenja

Strože kazne za prekršioce zakona o pušenju

Uskoro će prekršitelji zakona o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima u Federaciji BiH biti suočeni s visokim kaznama. Pravne osobe mogu očekivati kazne od 2000 KM do 5000 KM, odgovorne osobe od 300 KM do 1000 KM, dok će vlasnici i korisnici prostora gdje je pušenje zabranjeno biti kažnjeni s iznosima od 500 KM do 1500 KM.

Prilagodba ugostiteljskih objekata

Kafići, hoteli, moteli i zračne luke u Federaciji BiH imaju manje od mjesec dana za usklađivanje s novim Zakonom o kontroli i ograničenoj uporabi duhana. Ovaj zakon zahtijeva posebne prostorije za pušenje kao iznimke od zabrane. "Večernji list BiH” izvještava da ugostiteljski objekti moraju što prije implementirati ove promjene.

Prostori s posebnim pravilima

Posebni uvjeti za pušenje vrijede i za ustanove za zaštitu mentalnog zdravlja, psihosocijalnu rehabilitaciju, palijativnu njegu i zatvore. U tim prostorima, pušenje je dopušteno samo u posebno uređenim prostorijama koje zadovoljavaju zakonske uvjete.

Stupanje na snagu kaznenih odredbi

Prema službenim informacijama Vlade Federacije BiH, kaznene odredbe zakona stupaju na snagu 13. lipnja 2025. godine. Zakon je već na snazi od 28. svibnja 2024. godine, a od idućeg mjeseca počinju se primjenjivati novčane kazne za prekršitelje. Fizičke osobe će biti kažnjene s 100 KM za kršenje zakona.

Zabrane u zatvorenim prostorima

Zakon zabranjuje pušenje u zatvorenim javnim prostorima, radnim mjestima i javnom prijevozu, osim u posebno uređenim pušačkim prostorijama. Ove prostorije moraju biti fizički odvojene od nepušačkih zona, imati zaseban ventilacijski sustav, a u njima se smije konzumirati samo piće, ne i hrana. Ugostiteljski objekti do 50 četvornih metara mogu biti u potpunosti pušački, uz poštovanje tehničkih uvjeta.

Oznake i zabrane u objektima

Vlasnici objekata koji dopuštaju pušenje moraju jasno istaknuti odluke o dozvoli i zabrani pušenja uz upozorenja o štetnosti. U zračnim lukama, odluku o pušenju donosi ravnatelj, a prostor za pušenje ne smije biti veći od 20% ukupne površine, s veličinom između 10 i 50 četvornih metara.

Definicija duhanskih proizvoda

Prema zakonu, duhanski proizvodi za pušenje obuhvaćaju sve proizvode osim bezdimnih. Ovi uključuju duhan za žvakanje, šmrkanje i oralnu uporabu. Bezdimni proizvodi, kao što je nesagorijevajući duhan, koriste se putem aerosola i ne spadaju pod zabranu pušenja u zatvorenim prostorima.

Nadzor nad primjenom zakona

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalna tijela zaduženi su za nadzor nad primjenom zakona. Kantonalni sanitarni inspektor može zabraniti pušenje gdje zakon to nalaže i osigurati da se posebne prostorije za pušenje koriste u skladu sa zakonima.

Obaveze vlasnika prostora

Ako osoba prekrši zabranu pušenja, vlasnik ili korisnik prostora mora obavijestiti kantonalnog sanitarnog inspektora. Zdravstveni inspektor nadgleda odluke o dozvoli pušenja, vodeći računa o interesima nepušača prilikom donošenja odluka.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.