U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu, 32 protiv novinara, i samo jedna optužnica

Od uvođenja kaznenih mjera za klevetu u Republici Srpskoj, u tri tužilaštva – Banja Luka, Istočno Sarajevo i Bijeljina – prijavljeno je ukupno 157 slučajeva klevete, među kojima su 32 bile protiv novinara i medijskih profesionalaca, a podignuta je i jedna optužnica.
Tužilaštva u Doboju, Prijedoru i Trebinju nisu do trenutka objave ovog teksta Detektoru pružila podatke o broju prijava za klevetu.
Prema informacijama Udruženja BH novinari, u augustu 2024. godine zabilježene su 122 prijave za klevetu u tužilaštvima Republike Srpske.
Prijedlog zakona o izmjenama Krivičnog zakonika RS-a, kojim se uvodi kriminalizacija klevete, prihvaćen je u Skupštini RS 20. jula 2023., a stupio je na snagu 26. augusta iste godine. Kleveta je tako postala krivično djelo u RS-u 22 godine nakon što je dekriminalizovana u ovom entitetu.
Usvajanje ovog prijedloga uprkos protivljenju medijske zajednice u BiH, kritikama iz Evropske unije, Vijeća Evrope, SAD-a, ambasada i međunarodnih novinarskih organizacija.
Upozoravano je da će zakon ograničiti slobodu izražavanja u RS-u i širom Bosne i Hercegovine. Novinari su protestovali, napuštali javne diskusije na temu nacrta zakona i podnosili zahtjeve za povlačenje izmjena.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda je podnio veto na izmjene, međutim, Ustavni sud RS-a je 8. augusta donio odluku da nema povrede vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka.
Ustavni sud BiH kasnije je zaključio da članovi Krivičnog zakonika RS-a koji se odnose na kriminalizaciju klevete nisu protivustavni, osim odredbe o zatvorskoj kazni za narušavanje ugleda Republike Srpske, njenih naroda i simbola.
Prema zakonu, kleveta se definiše kao iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o osobi, a predviđene su novčane kazne.
Prema informacijama iz Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini, od izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske 2023. do 29. aprila 2025. godine, podnesene su 22 prijave za klevetu, od kojih se pet odnosi na medije ili medijske radnike. Potvrđeno je za Detektor da nije bilo optužnica za ovo krivično djelo u Bijeljini.
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka primilo je do 29. aprila 101 prijavu za klevetu i za "iznošenje ličnih i porodičnih prilika." Od tog broja, 11 prijava odnosi se na novinare.
- U istom periodu podignuta je jedna optužnica, a u tri slučaja donesena je tužilačka odluka "naredba o obustavi istrage". U 22 slučaja donesena je odluka "naredba o nesprovođenju istrage", izjavili su iz Tužilaštva u Banjoj Luci. Navode da ne vode statističke evidencije o broju saslušanih osoba u predmetima. Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu od augusta 2023. do 31. marta 2025. primilo je 34 prijave.
- Svi predmeti su trenutno u fazi prijave, i nismo u mogućnosti pružiti informacije o broju saslušanih osoba. Ukupno je podneseno 16 prijava protiv novinara/blogera/urednika, kažu iz ovog tužilaštva.
Krivični zakonik RS-a propisuje da će osoba koja iznosi ili širi neistinite informacije o drugoj osobi, znajući da su neistinite, i time nanese štetu ugleda i časti te osobe, biti kažnjena novčanom kaznom od 1.000 do 3.000 KM.
Ako je kleveta izrečena putem štampe, radija, televizije, kompjuterske mreže ili drugih sredstava komunikacije, na javnom skupu ili na drugi način, što je učinilo da bude dostupna većem broju osoba, kaznit će se novčanom kaznom od 2.000 do 5.000 KM.
- Ako je izrečeno ili preneseno dovelo ili moglo dovesti do ozbiljnih posljedica za oštećenog, počinitelj će se kazniti novčanom kaznom od 3.000 do 6.000 KM, navedeno je u Krivičnom zakonu RS-a.
Iz Udruženja BH novinari ranije su upozoravali da vlasti RS-a žele ugušiti medije kako bi "pojačali čast i ugled političara".