Trump upozorio najveći trgovački lanac u SAD-u: Ne podižite cijene zbog mojih carina, gledam vas

Trump upozorio najveći trgovački lanac u SAD-u: Ne podižite cijene zbog mojih carina, gledam vas

Trumpove carine izazivaju ekonomsku buru

Donald Trump je uveo dodatne uvozne takse, uvjeravajući javnost da će strani proizvođači snositi teret. Maloprodajni lanci i automobilske kompanije, prema njegovim riječima, trebali bi preuzeti dodatna opterećenja. Ipak, ekonomske analize dovode u pitanje ovu logiku, upozoravajući na mogućnost dodatnog pogoršanja inflacije. Walmart, među ostalima, upozorava na rast cijena gotovo svega, od banana do dječjih auto-sjedalica.

Trumpove kritike Walmartu

U objavi na društvenoj mreži Truth Social, Trump je oštro kritikovao Walmart, kompaniju koja zapošljava 1,6 miliona ljudi u SAD-u. Naglasio je da bi kompanija iz Bentonvillea, Arkansas, trebala žrtvovati dio svojih profita u podršci njegovoj ekonomskoj politici, koja bi trebala otvarati nova radna mjesta u američkoj proizvodnji.

"Walmart bi trebao prestati kriviti carine za povećanje cijena širom lanca," napisao je Trump. "Walmart je prošle godine zaradio milijarde dolara, više nego što se očekivalo. Između Walmarta i Kine, oni bi trebali, kako se kaže, pojesti carine. Ja ću pratiti – a isto će činiti i vaši kupci!!!"

Uticaj na američku ekonomiju

Trumpove carinske odluke stavljaju američke korporacije u nezgodan položaj između pada prodaje i rizika od kritika predsjednika. Slična upozorenja Trump je ranije uputio domaćim proizvođačima automobila, uprkos analizama koje pokazuju da carine povećavaju troškove proizvodnje.

Mjere su već uticale na američku ekonomiju, koja je do sad bila relativno stabilna. Preliminarni rezultati istraživanja Univerziteta Michigan pokazuju da je povjerenje potrošača palo na drugi najniži nivo u historiji, s 75% ispitanika koji spontano spominju carine i očekuju rast inflacije.

Walmart razmatra povećanje cijena

Izvršni direktor Walmarta, Doug McMillon, susreo se s Trumpom u Bijeloj kući kako bi razgovarali o carinama. Međutim, administracija je nastavila s mjerama, kritikujući i druge gigante poput Amazona i Applea zbog problema u lancima snabdijevanja. Finansijski direktor Walmarta, John David Rainey, izjavio je da bi dječije auto-sjedalice koje trenutno koštaju 350 dolara mogle poskupjeti za dodatnih 100 dolara, što je rast od 29%.

"Naša je misija da cijene ostanu niske, ali postoji granica do koje mi – ili bilo koji trgovac – to možemo podnijeti," rekao je Rainey za Associated Press nakon objave jakih rezultata za prvi kvartal.

Trumpove carinske mjere i ekonomske nesigurnosti

Administracija je nedavno privremeno smanjila carine na kinesku robu s 145% na 30% na period od 90 dana. Prije toga, Trump je uveo carine od 25% na Meksiko i Kanadu zbog ilegalne migracije i krijumčarenja droga, što je narušilo odnose s najvećim američkim trgovinskim partnerima. Istovremeno, postoji univerzalna osnovna carina od 10% za većinu zemalja, dok Trump najavljuje nove trgovinske sporazume, uključujući onaj s Velikom Britanijom, koji bi zadržao ovaj nivo carina.

Trump je također uveo uvozne takse na automobile, čelik i aluminij, a najavio je slične mjere za farmaceutske proizvode, što je dodatno stvorilo nesigurnost u američkoj ekonomiji. Predsjednik Federalnih rezervi, Jerome Powell, zadržao je ključne kamatne stope nepromijenjenima, čekajući veću jasnoću. Powell je upozorio da carine mogu usporiti rast i povećati cijene.

Trumpov pritisak na Federalne rezerve

Trump je u subotu ponovio svoj zahtjev da Powell smanji kamatne stope, iako bi to moglo dodatno ubrzati inflaciju. "Prekasno, Powell – čovjek poznat po tome što uvijek kasni – vjerovatno će opet sve upropastiti. Ali, ko zna???" napisao je Trump na Truth Socialu.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.