Regresivne politike nadjačavaju sporadični napredak u ostvarivanju prava LGBTI osoba

Na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, Sarajevski otvoreni centar (SOC) ističe ozbiljne izazove s kojima se LGBTI osobe u Bosni i Hercegovini suočavaju u ostvarivanju svojih osnovnih ljudskih prava. U 2024. godini zabilježeni su tek minimalni institucionalni pomaci, dok društvena netrpeljivost i regresivne politike dodatno otežavaju život ovoj zajednici.
Sistemske promjene i politički jaz
SOC naglašava kako su sistemske promjene rijetke, a pozitivni pomaci najčešće dolaze iz individualnih napora, bez jasno definisanih strategija ili političke volje. Iako je zabilježen skroman napredak u javnom dijalogu, promjene su i dalje fragmentirane. Posebno zabrinjava politički i institucionalni jaz između Federacije BiH i Republike Srpske, gdje su u 2024. godini uvedeni regresivni zakoni koji dodatno sužavaju prostor za djelovanje civilnog društva.
Regresivne mjere u Republici Srpskoj
U Republici Srpskoj, kriminalizacija klevete i usvajanje Zakona o posebnom registru dodatno su otežali rad neprofitnih organizacija. SOC ističe da su ove mjere naročito štetne za organizacije koje se bore za prava LGBTI zajednice. Najopasnija regresija je izbacivanje rodnog identiteta kao zaštićene karakteristike iz Krivičnog zakona RS. Napadi na LGBTI osobe i aktiviste u Banjoj Luci ostali su nekažnjeni, što dodatno potvrđuje pravnu nesigurnost.
Izostanak konkretnih rezultata
SOC navodi da, iako Federacija BiH pokazuje određenu institucionalnu otvorenost, konkretni rezultati izostaju. Proces regulisanja istospolnih zajednica traje već sedam godina bez konačnih rješenja, što ukazuje na blokade i stagnaciju. Ovo naglašava potrebu za većim naporima kako bi se unaprijedio pravni i društveni položaj LGBTI osoba.
Preporuke iz Rozog izvještaja
SOC svake godine objavljuje Rozi izvještaj o stanju ljudskih prava LGBTI osoba, u kojem se preporučuje hitno usvajanje zakona o životnim zajednicama istog spola, novi Zakon o mirnim okupljanjima u Kantonu Sarajevo te pravno priznavanje rodnog identiteta uz pokrivanje troškova prilagodbe spola zdravstvenim osiguranjem. Naglašavaju da je mobilizacija svih društvenih aktera, posebno institucija vlasti, ključna za sprečavanje daljeg urušavanja prava LGBTI osoba.
Potrebna politička odlučnost
Darko Pandurević iz SOC-a izjavio je da stanje ljudskih prava LGBTI osoba u BiH pokazuje potrebu za većim institucionalnim angažmanom i političkom odlučnošću. Pozvao je vlasti da prepoznaju važnost ovih pitanja i djeluju u skladu s međunarodnim obavezama BiH.
"Ne postoji demokratsko društvo bez jednakosti, a sada je trenutak da pokažemo da Bosna i Hercegovina može i mora biti zemlja koja poštuje prava svih svojih građana i građanki," kaže Pandurević.
Pandurević je dodao, "Ne smijemo izgubiti iz vida da oni koji najglasnije targetiraju LGBTI zajednicu, istovremeno urušavaju pravni poredak BiH – kriminalizuju slobodu izražavanja, donose zakone o 'stranim agentima', podrivaju rad institucija i odbijaju provoditi odluke sudova. Njihova homofobija nije izolovani incident, već dio šireg napada na slobode svih građana i građanki."