Promjene fronta u Ukrajini od 2021: Sukob u metrima

U prvoj godini prikazanog perioda, ruske snage uspjele su zauzeti Bahmut – što je bio jedan od posljednjih većih pomaka na frontu. Od tada, uprkos hiljadama mrtvih i ranjenih na obje strane, teritorijalne promjene mjere se u metrima, a ne kilometrima.
Najveći ruski uspjeh nakon Bahmuta bio je pad Avdijivke u februaru 2024. godine, što je ujedno i posljednji veći pomak linije fronta. Od tada, niti jedna od strana nije uspjela ostvariti značajniji prodor, iako su ofanzive bile najavljivane i sa ruske i sa ukrajinske strane.
Stagnacija na frontu
Na bojištu se sve češće ponavlja slika iz Prvog svjetskog rata, gdje dominira rovovsko ratovanje, a linije fronta ostaju nepomične, protežući se na tisuće kilometara. Satelitske snimke i izvještaji s terena otkrivaju da su linije fronta gotovo nepromijenjene tijekom cijele godine, pomjerajući se tek nekoliko metara.
Ukrajinska ofenziva u Kursku
Ukrajinska operacija u ruskoj pograničnoj regiji Kursk, koja je privukla pažnju u augustu 2024. godine, pokazala je snagu ukrajinskih snaga. Uspjeli su prodreti čak 30 kilometara u dubinu teritorije.
Ipak, unatoč značajnom prodoru, ta akcija nije izazvala trajne promjene na istočnom frontu, ostavljajući ratnu situaciju uglavnom nepromijenjenom.
Spori pomaci do 2025. godine
Do maja 2025. godine, pomaci na frontu, ako ih uopće ima, iznose tek nekoliko stotina metara. Iako Rusija bilježi nešto veće teritorijalne dobitke, u prosjeku oko 10 kvadratnih kilometara dnevno, te promjene nisu dovoljne da promijene ukupni vojni balans.
Izazovi i nova faza rata
Iza kulisa, iscrpljenost, demografski pritisak i ekonomski troškovi dodatno opterećuju sukobljene strane. Rat je ušao u novu fazu, gdje sve veću ulogu igraju dronovi, elektronsko ratovanje i dalekometna artiljerija.