OSCE se oglasio o Dodikovim islamofobnim izjavama: Takve riječi imaju ogromnu težinu i uticaj

Misija OSCE-a ističe da takve riječi imaju značajnu težinu i utjecaj. -Netolerancija i diskriminacija prema različitim vjerskim ili etničkim skupinama nisu samo pitanje individualnih predrasuda, već su također i strukturni problemi koje institucije i političari mogu podržavati, naglašavaju iz OSCE-a.
Na Međunarodni dan borbe protiv islamofobije, osobna predstavnica predsjedavajuće OSCE-a za pitanje borbe protiv netolerancije i diskriminacije prema muslimanima, ambasadorica Evren Dağdelen Akgün, izjavila je da je "riješavanje ovih pitanja na sveobuhvatan i odlučan način ne samo ključno za dobrobit muslimanskih zajednica, nego i od suštinske važnosti za njegovanje miroljubivih, kohezivnih i otpornijih društava na globalnom nivou."
-Svođenje pojedinca ili zajednice samo na jednu karakteristiku, kao što je religija, predstavlja opasno pojednostavljenje. Normalizacija stereotipnog gledanja u politici i medijima, uključujući korištenje dehumanizirajućeg jezika, stvara klimu podjela, mržnje i nasilja koja nema mjesta u inkluzivnim društvima, naglašavaju.
Misija poziva sve političke i javne ličnosti da se suzdrže od ove retorike mržnje prema zajednicama koje su već zabrinute za svoju sigurnost, dobrobit i mirnu budućnost. -Oni koji su na pozicijama moći trebaju se pridržavati najviših standarda. Kako bi se spriječilo štetno djelovanje i očuvala vladavina prava, svako ko širi poruke netolerancije, diskriminacije ili mržnje mora biti pozvan na odgovornost i odgovarati pred zakonom za svoja djela.
Misija ostaje potpuno posvećena pružanju podrške Bosni i Hercegovini u ispunjavanju njene obaveze da se bori protiv predrasuda, netolerancije i diskriminacije prema svim vjerskim ili etničkim skupinama i da unapređuje slobodu vjere ili uvjerenja svih ljudi, poručuju iz OSCE-a.