Nije bilo Jutarnjeg programa: Nastavljena blokada RTS-a, studenti su za Brnabić "sadisti"

Studentska blokada Radio-televizije Srbije (RTS), koja je počela u ponedjeljak navečer, nastavljena je i u petak a studenti nezadovoljni njihovim izvještavanjem o studentskim protestima i krizi u zemlji, najavili su da će blokada trajati dok se ne raspiše novi konkurs za članove Vijeća Regulatorne agencije za elektronske medije (REM).
Zbog blokade došlo je do otežanog rada RTS-a, te Jutarnji program drugi dan zaredom nije bio emitovan.
Studenti beogradskog i novosadskog univerziteta u ponedjeljak navečer oko 21 sat sinhronizovano su blokirali zgrade javnih televizija RTS-a i RTV-a što je u četvrtak primoralo uredništvo RTS-a na izmjenu programske sheme.
Uprava RTS-a drži da studenti “protuzakonito blokiraju” javni servis, te da je to “nedopustiv pritisak na medij kojem građani godinama ukazuju najveće povjerenje”.
Brnabićevo vrijeđanje studenata
Predsjednica srbijanske Skupštine Ana Brnabić kazala je u petak kako je blokada javnog medijskog servisa pokazala nasilje bez kraja i konca, posvećeni sadizam bez ikakvog smisla, mučenje, vrijeđanje, maltretiranje ljudi, a prije svega žena te sprečavanje prava na rad.
“Svim nadležnim institucijama, kao i onima koji učestvuju u maltretiraju zaposlenih na RTS-u, skrenula bih pažnju da je ovo čemu danima svjedočimo otvoreno kršenje krivičnog zakona, članka 149. Toliko o tome koliko žele vladavinu prava, slobodu medija, pravdu i institucije. Bicikliraju, hodaju i trče, ali od poriva za nasiljem izgleda ne mogu pobjeći”, napisala je Brnabić na društvenoj mreži X.
Studentski pokret nastao je na valu protuvladinih protesta potaknutih pogibijom 16 ljudi u padu nadstrešnice na novosadskoj željezničkoj stanici 1. novembra prošle godine. Od vlasti traže krivičnu i političku odgovornost za tu tragediju i zahtijevaju borbu protiv korupcije i nezavisno djelovanje institucija.
Tako je osamdesetak srbijanskih studenata stiglo u utorak u Strasbourg, nakon 13-dnevnog puta dugog oko 1400 kilometara, kako bi evropske dužnosnike upozorili na višemjesečnu društvenu i političku krizu u Srbiji.
Studenti će organizirati štafetni maraton do Bruxellesa, a započet će ga 25. aprila kada će 16 studenata nositi pismo namijenjeno evropskim dužnosnicima.
Trčat će rutu Novi Sad, Osijek, Virovitica, Varaždin, Graz, Oberpullendorf, Beč, Seitensteten, Salzburg, München, Ulm, Stuttgart, Strasbourg, Metz, Luxembourg i Liège, a u Bruxelles bi trebali stići 11. maja na zasjedanje Evropskog parlamenta na kojem bi trebao biti usvojen izvještaj o Srbiji.