NES-ova principijelnost na ispitu: Kako se brani država, ali samo kad odgovara

NES-ova principijelnost na ispitu: Kako se brani država, ali samo kad odgovara

 

Narodni evropski savez (NES) se ovih dana pokušava vratiti u vlast – ne iz nekakvih velikih ideoloških pobuda ili principijelnih razloga, već, čini se, iz potreba političkog opstanka i trgovine.

 

Pregovori s Trojkom o ulasku u federalnu vlast pokazuju svu dubinu političke fleksibilnosti NES-a, ali i spremnost da mijenjaju "principijelne stavove" u zamjenu za premijersku fotelju u Unsko-sanskom kantonu i udio u kadrovskom kolaču.

Još 2023. godine NES se javno distancirao od ulaska u vlast na državnom i entitetskom nivou, predstavljajući se kao moralna vertikala koja ne pristaje na kompromise sa SNSD-om. Taj stav je tada opravdavan "principima", "neprihvatljivim igrama", pa čak i Schmidtovom intervencijom kojom je praktično suspendovan Ustav Federacije BiH. Danas, ti isti NES-ovi lideri pokušavaju ući u vlast u još upitnijim okolnostima, bez ikakvih realnih garancija o eliminaciji SNSD-a.

U čemu je stvar? Vrlo jednostavno – NES pokušava da trguje utjecajem. Oni ne nude podršku iz uvjerenja, već zato što žele vlast tamo gdje su jaki – u Unsko-sanskom kantonu. Tamo žele premijersku poziciju i pola kolača u raspodjeli funkcija. Sve ostalo su samo opravdanja za javnost i zamagljivanje stvarne političke kalkulacije.

Ono što dodatno problematizira NES jeste način na koji lider stranke, Nermin Ogrešević, objašnjava aktuelne pregovore. Retorika o "spašavanju države", "borbi protiv SNSD-a" i "zajedničkoj opoziciji iz RS-a" djeluje više kao PR narativ nego istinska strategija. Ogrešević čak izjavljuje da se "nisu bavili" pitanjem da li bi neko morao izaći iz postojeće federalne vlasti da bi NES ušao – što je teško izvodivo, jer za promjene u vlasti neko mora biti sklonjen.

Pritom, NES uopšte nema delegata u Domu naroda BiH, što znači da su im prijetnje o "smjeni Vijeća ministara" blef. Ne nude ništa konkretno, dok u pozadini traže fotelje u kantonu u kojem su ranije izgubili vlast.

Ono što također može biti sporno je činjenica da su 2023. godine iz iste te vlasti u USK izbačeni, jer su i tada pokušavali trgovati bez potrebnog rezultata. Danas, kao da se ništa nije desilo, NES pokušava još jednom – nadajući se da su svi zaboravili njihovu "principijelnu" priču iz 2023.

U konačnici, ono što NES pokazuje nije dosljednost, već političko kalkulisanje. Pitanje je koliko je riječ o borbi za državne vrijednosti –a koliko o borbi za moć. I to tamo gdje im najviše znači: u kantonu gdje imaju šansu kontrolisati tokove novca, imenovanja i institucija. Sve ostalo – Trojka, SNSD, Schmidt, Izborni zakon – služi kao kulisa za još jednu rundu političke trgovine.

 

 

Foto: Preuzeto

 

 

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.