NEGIRANJE GENOCIDA I "ŽIVJELA SRPSKA, ŽIVIO VUČIĆ": Koliko je opozicija iz RS istinska alternativa Miloradu Dodiku?

NEGIRANJE GENOCIDA I "ŽIVJELA SRPSKA, ŽIVIO VUČIĆ": Koliko je opozicija iz RS istinska alternativa Miloradu Dodiku?

Političko previranje u NSRS

Izjašnjavanje poslanika Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) o zaključcima usvojenim od strane članova Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića i Željka Komšića, izazvalo je značajnu političku raspravu. Ovi zaključci, koji između ostalog pozivaju EUFOR da asistira pri hapšenju zvaničnika RS-a, jasno su oslikali političke stavove opozicionih stranaka iz Republike Srpske. Predsjedavajuća Predsjedništva BiH uložila je veto na ove zaključke, a NSRS je zatraženo da je podrži. Od 69 poslanika, 64 su podržala veto, dok je samo pet bilo protiv.

Opoziciona podrška vetu

Vladajuća koalicija predvođena SNSD-om ima 52 poslanika, što znači da je značajan dio opozicije podržao veto. PDP je odmah najavio da će glasati "za", dok je Lista za pravdu i red bila "protiv" ili nije uopšte glasala. Poslanici SDS-a su tek na kraju otkrili svoje namjere, na kraju podržavši veto.

Kritika Milorada Dodika

Sve tri opozicione stranke, zajedno s Narodnim frontom Jelene Trivić, oštro kritikuju Milorada Dodika. Smatraju da mora što prije napustiti vlast jer je RS doveo u političku i ekonomsku krizu. Tvrde da je korumpiran i da je spreman žrtvovati građane RS radi vlastitih interesa.

Podrška srpskom članu Predsjedništva

Unatoč svemu, zaključak Komšića i Bećirovića smatraju besmislenim. "Srpski član Predsjedništva BiH se ne preglasava, ma ko to bio“, rekao je predsjednik PDP-a, Draško Stanivuković.

Platforma za zajedničku budućnost

Pod nazivom "Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine“, stranke iz Federacije BiH i opozicija iz RS-a potpisale su dokument ranije ovog mjeseca. Potpisnici su predstavnici Trojke i opozicionih stranaka iz RS-a, uključujući SDS, PDP i Listu za pravdu i red.

Ciljevi platforme

Predsjednik SDS-a, Milan Miličević, naglašava da je glavni cilj platforme deblokada institucija BiH i evropski put zemlje. "Postoji mnogo tema oko kojih smo saglasni, a koje se odnose na evropski put BiH, borbu protiv kriminala i korupcije, te transparentniji izborni proces“, ističe Miličević.

Složenost pitanja iz prošlosti

Teme oko kojih opozicija iz RS-a i Trojka iz Federacije još uvijek nisu saglasni vješto se izbjegavaju, ali će se neizbježno pojaviti. Među njima su i pitanja karaktera proteklog rata u BiH i genocida u Srebrenici. Stanivuković je prošle godine izjavio da će PDP podržati izvještaj koji negira genocid u Srebrenici, naglašavajući da "mi nismo taj narod kako žele da nas obilježe".

Image
7bfadeb23d6e2089e576f1a99f623cbb-drasko_stanivukovic_sb.jpg

Kontroverzne izjave Vukanovića o Srebrenici

Nebojša Vukanović, popularni opozicionar iz Republike Srpske, izazvao je buru izjavom u maju 2024. godine. Iako priznaje Srebrenicu kao veliku srpsku sramotu, odbacuje kvalifikaciju genocida. Takvi stavovi odraz su šireg mišljenja opozicije u RS-u.

Opozicija i Trojka: Crvene linije

Opozicione stranke u Republici Srpskoj spremne su na suradnju s Trojkom kako bi uklonile Milorada Dodika s vlasti. Međutim, postoje granice koje ne žele preći, poput priznanja presuda Međunarodnog krivičnog suda u Hagu.

Jelena Trivić o haškim presudama

Jelena Trivić, istaknuta opozicionarka iz RS, u junu 2021. godine iznijela je svoje mišljenje o presudi Ratku Mladiću. "Nepravdu će ispraviti budućnost koja je pred nama, kad-tad,“ izjavila je, demonstrirajući nepokolebljiv stav prema haškim presudama.

Perspektive i politička platforma

Iako su Ratko Mladić i Radovan Karadžić presuđeni ratni zločinci, opozicionari iz RS-a ne prihvataju te presude. Draško Stanivuković smatra da je prošlost stvar lične perspektive, što postavlja pitanje kako će se takvi stavovi odraziti na funkcionisanje nove političke platforme.

Podrška Vučiću i izazovi za RS

Može li se evropska budućnost BiH graditi na odbacivanju prošlosti? Uz to, podrška Aleksandru Vučiću i njegovom miješanju u unutrašnje poslove BiH ostaje ključno pitanje za političku saradnju opozicije kada Dodik napusti vlast.

Miličević o stabilnosti u RS

Milan Miličević, predsjednik SDS-a, izrazio je zabrinutost za budućnost RS-a u pismu Vučiću. "Našem narodu su potrebni mir i stabilnost,“ napisao je, tražeći Vučićev savjet za prevazilaženje izazova koji predstoje.

Trivić o ulozi Srbije

Image
5c37eeda6f3e412f56c96bb0d186d95e-jelena%2520trivic.jpg

Politička igra i ljudski karakter

Određeni lideri opozicije u Srbiji pokušavaju iskoristiti zdravstvene probleme predsjednika Srbije za političke poene. Time su pokazali samo politički očaj i lošu stranu ljudskog karaktera. "Nisu vrijedni daljeg komentara", zaključila je Trivić, dodajući: "Živjela Srpska, živjela Srbija, živio srpski narod!"

Podrška Vučiću iz Republike Srpske

"Vučić u meni ima veliku i iskrenu podršku“, jasno je poručio Branislav Borenović, poslanik i bivši predsjednik PDP-a, u intervjuu za Slobodnu Bosnu. Njegove riječi naglašavaju čvrstu podršku Vučiću unutar Republike Srpske.

Kritika Vučićeve politike

S druge strane, Nebojša Vukanović otvoreno kritikuje Vučićevu politiku, nazivajući ga "izvorom podjela u RS“. Osuđuje Vučićevu podršku Miloradu Dodiku i ističe razlike u političkim stavovima.

Nedostatak istinske alternative

Opozicione stranke u Republici Srpskoj, čiji se stavovi značajno poklapaju s Dodikovim, nisu prava alternativa aktuelnoj vlasti. To je jasno i predstavnicima stranaka u Federaciji BiH, ističući potrebu za zajedničkom suradnjom sve dok Dodik ne postane politička prošlost.

Budućnost političkog puta

Jasno je da bez novog političkog puta ili treće opcije, stranke će morati pronaći način za zajedničku suradnju. Sve to, barem dok se ne otvori nova politička perspektiva kada Dodik postane dio političke prošlosti.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.