Ko je bio papa Franjo? U Sarajevu je prije 10 godina poručio: Nikad više rata!

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo, koji je danas preminuo u 88. godini života, bio je veoma živopisna ličnost. Praktično do kraja svog života, ovaj Isusovac iz Argentine, ostao je dosljedan svojoj skromnosti i jednostavnosti.
Sam je objasnio da je svoje papsko ime odabrao u čast Svetog Franje Asiškog. Izabran je za novog papu nakon što je papad Benedik XVI napravio presedan svojom ostavkom 2013. Papa Franja inaugurisan je 19. marta 2013. kao poglavar Vatikana i Katoličke crkve. Službu je preuzeo na praznik svetog Josipa, zaštitnika Crkve.
Rođen u Bunenos Airesu
Papa Franjo inaugurisan je 19. marta 2013. kao poglavar Vatikana i Katoličke crkve.
Jorge Mario Bergoglio rođen je 17. prosinca 1936. godine u Buenos Airesu, u porodici s petero djece, a otac mu je bio italijanski imigrant, zbog čega papa Franjo imao i argentinsko i talijansko državljanstvo.
Diplomirao je hemijsku tehnologiju, no poslije se odlučio za svećenički poziv te stupio u bogosloviju. Za svećenika je zaređen 13. decembra 1969. godine.
Tadašnji papa Ivan Pavao II. imenovao ga je 20. maja 1992. pomoćnim biskupom Buenos Airesa, a 27. juna iste godine primio je u katedrali u Buenos Airesu biskupski red. Nadbiskupom Buenos Airesa imenovan je 1997. Kao nadbiskup putovao je javnim prijevoznim sredstvima, a umjesto biskupske palače, stanovao je u iznajmljenom stanu, te je stekao nadimak “kardinal siromašnih”.
Poruku iz Sarajeva
Dana 6. juna 2015. posljetio je Sarajevo, glavni grad BiH. Na stadionu Koševo, prilikom posjete je u svom govoru poručio „Nikad više rata“. Osamnaest godina nakon posjete pape Ivana Pavla II. Sarajevo je tada ponovo dočekalo jednog rimokatoličkog poglavara slavlju.
“Došao sam kao hodočasnik mira i dijaloga. Bosna i Hercegovina i Sarajevo prešli su iz sukoba u kulturu susreta. Sada kada su nestali crni oblaci, ovdje se vidi dolazak proljeća”, istaknuo je tada papa Franjo.
Papa Franjo je ostao upamćen po dekretu za transparentnije upravljanje dobrotvornim fondovima i pooštravanje kontrole finansija Vatikana, nakon skandala sa kupovinom luksuzne nekretnine u Londonu. Kao papa pozivao je na duhovnu obnovu unutar crkve, molio se za žrtve seksualnog zlostavljanja unutar Vatikana i pozivao biskupe da se obrate žrtvama i njihovim porodicama.
Ukazivao je i na prava pripadnika LGBT zajednice. Papa jeviše puta pozivao na mir u Gazi i Ukrajini. Pred samu smrt je iz bolnice upućivao poruke koje je psovetio upravo Ukrajini i Gazi.