Fijasko u Londonu, Zelenski odbio ključni Trumpov uslov

Fijasko u Londonu, Zelenski odbio ključni Trumpov uslov

Sve je veća napetost u odnosima između Sjedinjenih Država i Ukrajine jer postoji suštinska razlika oko toga kakav treba biti sklopljeni mir s Rusijom i treba li priznati teritorijalna osvajanja koja je ostvario agresor. Washington pragmatično kaže “da”, a Kijev “ne” jer bi na taj način priznao poraz.

To je razlog zbog kojeg su ove srijede propali dogovoreni razgovori o Ukrajini u Londonu na nivou ministara vanjskih poslova, pa se sastanak održao na nižem niovu, kako je saopćilo Ministarstvo vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva. Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy, poslije šefova diplomatija Francuske i Njemačke Jean-Noëla Barrota i Annalene Baerbock, odlučio je da neće učestvovati u pregovorima o Ukrajini nakon što su američki državni sekretar Marco Rubio i posebni izaslanik američkog predsjednika Steve Witkoff otkazali posjetu Londonu, piše Jutarnji.hr.

A Rubio je odbio ići na pregovore ubrzo nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio da “Ukrajina pravno ne priznaje okupaciju Krima”. Tom izjavom Zelenski se izjasnio protiv jednog od ključnih američkih prijedloga za okončanje rata i zbog toga su Amerikanci nedolaskom poručili “onda se snalazite bez nas pa da vidimo šta možete postići”.

Očekivalo se da će se pregovarači iz SAD-a, Evrope i Ukrajine sastati u Londonu kako bi nastavili rad na sporazumu o prekidu vatre. Glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce u utorak je najprije rekla da će Rubio prisustvovati sastanku jer “London ima potencijal”, ali je ubrzo potom izjavila da će državni sekretar preskočiti razgovore zbog “logističkih problema s rasporedom”. State Department je izvijestio da će posebni izaslanik američkog predsjednika za Ukrajinu, general Keith Kellogg, biti prisutan u Londonu. No, čim se saznalo za Rubijev nedolazak, i ministri vanjskih poslova Francuske i Njemačke također su otkazali dolazak u Britaniju, iako je plasirana informacija kako “postoji nada da će se sastanak na ministarskom nivou ipak održati u bliskoj budućnosti”.

 

Ukrajinci su se ipak pojavili u jakom sastavu: došli su voditelj Ureda ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak te ministri odbrane i vanjskih poslova Rustem Umerov i Andrij Sibiha. Jermak je na svom Telegram kanalu objavio: “Danas ćemo razgovarati o načinima za postizanje potpunog i bezuvjetnog prekida vatre kao prvog koraka prema punopravnom procesu rješavanja i postizanja pravednog i održivog mira”.

Međutim, svima je bilo jasno da razgovori bez Amerikanaca nemaju gotovo nikakvog efekta. Ako ništa, Ukrajinci i dalje imaju podršku EU. Evropa je protiv priznavanja Krima ruskim i ukidanja sankcija u pregovorima sa Sjedinjenim Državama o Ukrajini, javlja Reuters pozivajući se na evropske diplomate. “Osim priznanja Krima, ostali su još neki kameni spoticanja, uključujući želju Rusije da ukine sankcije koje joj je nametnula Evropska unija prije zaključenja pregovora, čemu se Evropa oštro protivi”, citira Reuters diplomate.

Prije nekoliko dana Donald Trump je najavio kako se nada da će Rusija i Ukrajina “postići dogovor ove sedmice”, odnosno između 21. i 27. aprila. Prema navodima portala Axios, Trump je upozorio da bi se SAD mogao povući iz pregovaračkog procesa ako se ne postigne napredak, a i Marco Rubio je nakon prošlosedmičnog posjeta Parizu izjavio da Sjedinjene Države ne namjeravaju pregovarati “sedmicama i mjesecima”.

Problem je u tome što su Sjedinjene Države spremne razmotriti priznavanje Krima kao Rusije u sklopu mirovnog sporazuma. Američka strana je o tome izvijestila ukrajinske predstavnike na pregovorima održanim u Parizu 17. aprila, a da sve bude gore, američki prijedlog također predviđa da će Ukrajina odustati od svojih planova za ulazak u NATO i prenijeti kontrolu nad teritorijom u blizini nuklearne elektrane Zaporižja na Sjedinjene Države. Axios je na temelju dojave iz Bijele kuće 22. aprila objavio da je to “konačna ponuda” SAD-a.

 

Uostalom, na čijoj je strani današnja Amerika pokazuje i otkriće Washington Posta (WP) kako je Trumpova vlada otpustila koordinatora za prikupljanje obavještajnih podataka o zločinima Rusije u Ukrajini. To radno mjesto unutar Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe stvoreno je prema zakonu čiji su suautori kongresnik Jason Crow i Michael Waltz, sadašnji savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Sjedinjenih Država. “Položaj koordinatora zločina osmišljen je kako bi se Putin držao odgovornim za zločine koje je počinio protiv ukrajinskog naroda”, rekao je Crow za WP.

Podsjećamo da je Trumpova administracija odlučila povući SAD iz međunarodne grupe predvođene Evropskom unijom, koja je stvorena kako bi kaznila Rusiju za kršenje međunarodnog prava tokom invazije na Ukrajinu. Bijela kuća također je smanjila rad Grupe za odgovornost za ratne zločine Ministarstva pravosuđa i ukinula program zapljene imovine sankcioniranih ruskih oligarha. Isto tako, nekoliko američkih agencija za nacionalnu sigurnost obustavilo je rad na koordiniranim naporima u borbi protiv ruske sabotaže, kibernetičkih napada i dezinformacija.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.