Dodik prekršio Dejton, ukinute mjere pritvora

Dodik prekršio Dejton, ukinute mjere pritvora

Politička kriza u Bosni

Milorad Dodik, vođa Republike Srpske, ponovno je uzburkao političke vode svojim pozivima na otcjepljenje od Bosne i Hercegovine. Njegovi potezi često nailaze na optužbe za kršenje ustava, što je kulminiralo njegovim pristankom na ispitivanje.

Opoziv naloga za hapšenje

Pravosudne vlasti Bosne i Hercegovine ukinule su nalog za hapšenje Milorada Dodika uz određene uslove. Nakon što je odgovarao na pitanja državne tužiteljice, nalog je povučen, a Dodik je pušten na slobodu.

Sud je naložio Dodiku da se redovno javlja vlastima, uz upozorenje da bi novi nalog mogao biti izdat. "Ne osjećam se kao pobjednik, nego sam jednostavno sit stvari“, izjavio je Dodik za RTRS.

Politička pozicija i kontroverze oko optužbi

Šezdesetšestogodišnji predsjednik Republike Srpske, Dodik, suočava se s optužbama za protivustavne aktivnosti. Nakon ignoriranja tužilačkih poziva, sud je u martu izdao nalog za njegovo hapšenje, izvještava Die Zeit.

Jednostrano je proglasio kraj ovlasti centralnih pravosudnih i policijskih organa Bosne nad Republikom Srpskom, što je bila reakcija na nepovezanu sudsku presudu.

Međunarodne reakcije i pritisci

Ignoriranje visokog predstavnika UN-a Christiana Schmidta u februaru rezultiralo je Dodikovom osudom na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Iako presuda nije pravosnažna, Dodikovi advokati su uložili žalbu.

Pozvao je i bosanske Srbe u centralnim institucijama da napuste svoje pozicije i pridruže se institucijama Republike Srpske.

Veze s Rusijom i sporni stavovi

Dodik već godinama vodi politiku otcjepljenja Republike Srpske i održava bliske odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Također odbija priznati srebrenički masakr iz 1995. kao genocid, što je kažnjivo prema bosanskom zakonu.

Složena politička struktura

Od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Bosna i Hercegovina je podijeljena na Republiku Srpsku, naseljenu pretežno bosanskim Srbima, i Federaciju Bosne i Hercegovine, koju čine Hrvati i Bošnjaci. Ove dvije poluautonomne jedinice povezane su slabom centralnom vlašću.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.