Dnevni red stvorio apsurdnu situaciju u Domu naroda: Ko će prvi napustiti sjednicu?

Dnevni red ove sjednice je sporan za brojne delegate, a razlog je redoslijed tačaka.
Interes HDZ-a i SNSD-a snažniji od reda
Prve dvije tačke su rezervisane za Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine, te za Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Na dnu dnevnog reda, s druge strane, nalaze se dvije tačke, koje se odnose na smjene kadrova SNSD-a u Domu naroda i Vijeća ministara.
Ono što je zanimljivo jeste da su ove tačke bile dio 11. hitne sjednice Doma naroda, dok su tačke s vrha dnevnog reda bile dio 12. hitne sjednice. Ipak, interes HDZ-a i SNSD-a, čiji kadrovi čine dvije trećine kolegija, bio je snažniji od praćenja redova sjednica.
Smajić potvrdio dolazak Kluba Bošnjaka
Kako je za Klix.ba potvrdio Džemal Smajić, delegat iz Stranke za BiH, Klub Bošnjaka će doći na sjednicu.
"Insistirat ćemo na promjeni redoslijeda dnevnog reda, odnosno da tačke s 11. hitne sjednice budu prioritet. Čim raspravimo te tačke, odnosno smjene kadrova SNSD-a, mi ćemo ostati i raspravljati o izbornom zakonu", rekao je Smajić.
U slučaju da Nikola Špirić i Dragan Čović, koji zajedno s Kemalom Ademovićem čine kolegij Doma naroda, ignorišu ovaj zahtjev, moguć je i scenarij kojeg smo vidjeli na 12. hitnoj sjednici, odnosno da Klub Bošnjaka napusti ovo zasjedanje.
Opozicija iz RS-a između vlastitih i HDZ-ovih interesa
Kako saznaje naš portal, ključnu ulogu u dešavanjima oko 11. i 12. hitne sjednice imala su dva delegata iz opozicionih stranaka iz Republike Srpske.
Želimir Nešković i Nenad Vuković su odlučili da prešutno podrže diskusiju na 12. hitnoj sjednici Doma naroda, iako je time u drugi plan stavljena njihova inicijativa za smjenama kadrova SNSD-a.
Informacije do kojih je došao naš portal kažu da je glavni razlog za ovakav odnos mišljenje da će izgubiti podršku Čovića i HDZ-a za ulazak u vlast na državnom nivou, ako bi problematizirali raspravu o izbornom zakonu.
Zbog toga je došlo do "trzavica" između ovog dvojca i delegata iz Kluba Bošnjaka, bez čijih glasova neće doći do smjena Špirića, ali ni ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.
Jednostavnije rečeno, opozicija iz RS-a je stavila interes HDZ-a ispred vlastitog, i dalje gajeći nadu da će Čović "raskrstiti" s Miloradom Dodikom i SNSD-om, zbog čega su ušli u sukob sa svojim kolegama iz Kluba Bošnjaka.
Ipak, kontroverzni dnevni red 16. redovne sjednice kojeg su "skovali" Čović i Špirić ponovo je "spojio" opozicione delegate iz oba entiteta.
Ključni test ovog "partnerstva", ako se tako može nazvati, bit će glasanje o dnevnom redu, koje je obavezno prema Poslovniku rada Doma naroda u slučaju da nema koncenzusa među članovima kolegija.
Izvjesno je da do ove sjednice, onako kako je planirano, neće doći. Čak i kada bi se promijenio redoslijed tačaka na dnevnom redu, čime bi se smjene kadrova SNSD-a stavile na vrh, tri delegata iz ove stranke bi napustila sjednicu. Ako ne bude promjene, delegati Kluba Bošnjaka će napustiti sjednicu.
U svakom slučaju, doći ćemo u još nevjerovatniju situaciju gdje će tri sjednice, dvije hitne i jedna redovna, formalno biti u toku i nezavršene.