Dijalog ključan za EU put BiH, kritike Čoviću

Dijalog ključan za EU put BiH, kritike Čoviću

Mostar kao centar međunarodnog dijaloga

U utorak je Mostar postao središte međunarodnog dijaloga zahvaljujući konferenciji "MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost". Ovaj značajni događaj okupio je brojne visoke dužnosnike, stručnjake i predstavnike međunarodne zajednice, a povod je bila 20. godišnjica upisa Starog mosta i Starog grada Mostara na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

Stvaranje platforme za povjerenje

Konferencija je poslužila kao ključna platforma za promoviranje dijaloga, izgradnju povjerenja i jačanje međunarodne saradnje kroz prizmu zajedničke kulturne baštine. Tema "Zajednička baština kao alat diplomacije" naglasila je kako kulturna baština može biti ključna u očuvanju mira i poticanju pomirenja.

Simbolika Starog mosta

Stari most u Mostaru prepoznat je širom svijeta kao simbol povezivanja različitih kultura, religija i naroda. Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, istaknuo je važnost dijaloga kao ključnog procesa za politiku Zapadnog Balkana.

"Dijalog nam je prijeko potreban kako bismo iskoristili priliku koju nudi Evropska unija, posebno za zemlje Zapadnog Balkana koje još nisu članice EU. Potrebna nam je zrelost, pamet i hrabrost lidera kako bismo završili potrebne reforme i započeli međuvladine razgovore već u junu," kaže Konaković.

Mostar kao glasnik važnih poruka

Konaković je naglasio da Mostar, sa svojom bogatom kulturno-historijskom vrijednošću, predstavlja idealno mjesto za ovakvu međunarodnu konferenciju. "Mostar je grad iz kojeg se poruke čuju glasnije nego iz drugih dijelova regije," dodao je on.

Ponos gradonačelnika Mostara

Gradonačelnik Mostara, Mario Kordić, izrazio je ponos što Mostar može biti domaćin ovakvom događaju u trenutku kada je dijalog prijeko potreban. "Konferencija se održava u vrijeme ozbiljne političke krize, a Stari most simbolizira otvorenost prema svim ljudima dobre volje," rekao je Kordić.

Usmjerenost na svjetsku baštinu

Kordić je istaknuo cilj konferencije da svjetsku baštinu stavi u središte pažnje. "Planeta pripada svima nama, i kao političari trebamo donositi vizionarske odluke za bolje sutra," kazao je on.

Podrška Hrvatske evropskom putu BiH

Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske, naglasio je kako konferencija šalje važne poruke kulture i zajedništva. "Mostar je simbol multikulturalnosti i grad koji može biti primjer svima," istaknuo je Grlić Radman.

"Hrvatska snažno podržava evropski put Bosne i Hercegovine. Obnova Starog mosta, zahvaljujući hrvatskoj ekspertizi, simbol je pomirenja," dodao je.

Podrška UNESCO-a

Magdalena Landry, direktorica UNESCO-ovog regionalnog ureda za nauku i kulturu u Evropi, istakla je značaj obnove Starog mosta kao simbola zajedništva. "Drago mi je vidjeti toliko predstavnika zemalja regije koji šalju poruke za budućnost," kazala je Landry.

Impresivan odaziv učesnika

Konferencija je okupila predsjednike, premijere, ministre, međunarodne i bh. donositelje odluka, te predstavnike zemalja Jugoistočne Evrope, Evropske unije, UNESCO-a i nevladinih organizacija. Program obilježavanja godišnjice započeo je svečanim događajem s tradicionalnim skokom sa Starog mosta.

Podrška raznih institucija

Događaj je održan pod pokroviteljstvom člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, a organiziran je u saradnji s Ministarstvom vanjskih poslova BiH, Vladom Federacije BiH, Gradom Mostarom, UNESCO-om i drugim partnerima.

Konaković kritikuje Čovića zbog proturječnih izjava

Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, u ponedjeljak je u Mostaru oštro kritikovao Dragana Čovića. Naglasio je da su Čovićeve nedavne izjave o visokom predstavniku Christianu Schmidtu u suprotnosti s ranijim stavovima HDZ-a BiH i hrvatske vlade.

Proturječnost izjava o Schmidtu

Konaković tvrdi da je Čovićeva izjava o nelegitimnom imenovanju Schmidta suprotna njegovim ranijim izjavama, izrečenim tokom predizborne noći kada su promjene pravila od strane Schmidta išle protiv HDZ-a. "Iznenađen sam posljednjim nastupima Dragana Čovića, koji su neuobičajeno neodmjereni“, rekao je Konaković.

Čovićev skepticizam prema opoziciji

Osvrnuo se i na Čovićevu sumnju u suradnju s opozicijom iz Republike Srpske, vjerujući da Čović ostaje uz Milorada Dodika. To bi, prema Konakoviću, moglo štetiti evropskom putu BiH. "Biti saveznik Dodika danas u BiH, koji je otvoreno protiv EU, je kontradiktorno“, istaknuo je Konaković, iščekujući konačan Čovićev stav.

Zakon o VSTV-u i sudu BiH

Govoreći o zakonima o VSTV-u i sudu BiH, Konaković je naglasio važnost postizanja dogovora. "Podržat ćemo zakone samo ako sjedište suda nije u Banjoj Luci, što bi omogućilo Dodiku kontrolu nad pravosudnim sistemom“, objasnio je Konaković.

Reakcija na izjave Željane Zovko

Konaković je reagirao na izjave zastupnice u Evropskom parlamentu, Željane Zovko, o decentralizaciji BiH. Smatra da su njene populističke izjave radikalne, ali priznaje potrebu za novim uređenjem zemlje usklađenim s evropskim standardima.

Etnička pitanja i evropski standardi

"Kao Bošnjak, razumijem važnost etničke pripadnosti, ali fokus na etnička pitanja na štetu građanskih interesa nije produktivno“, zaključio je Konaković. Pozvao je na ravnotežu između etničkih prava i boljeg života za sve građane BiH.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.