Bošnjaci Stoca digli glas protiv višedecenijske diskriminacije: 'I mi punimo budžet, a tretiraju nas kao građane drugog reda

Stolac, grad na jugu Bosne i Hercegovine, već gotovo tri decenije simbol je institucionalne diskriminacije prema bošnjačkom stanovništvu, koje čini gotovo 50% ukupne populacije. Iako ravnopravni građani po Ustavu, Bošnjaci u Stocu to nikada nisu osjetili u praksi. Prije dvije sedmice, organizovali su proteste kako bi ukazali na kontinuirano kršenje njihovih osnovnih prava.
Uprkos brojnim obećanjima i međunarodnim pritiscima, stanje se nije značajno promijenilo od ratnih devedesetih. Bošnjaci su i dalje gotovo nevidljivi u gradskim institucijama, iako uredno učestvuju u finansiranju gradskog budžeta.
Nakon osam godina, Bošnjak je postavljen na čelo Gradskog vijeća – ali bez prava na profesionalizaciju te pozicije. Dok u drugim općinama, poput Kaknja, predsjedavajući vijeća ima status i platu (u slučaju HDZ-ovca Slavena Katičića oko 4.000 KM), u Stocu se Bošnjaku ta mogućnost sistemski uskraćuje.
Masovni povratak – ignorisan i sabotiran
Još 1997. godine Bošnjaci su se masovno vratili u Stolac, uprkos otvorenom neprijateljstvu i porukama da je to "hrvatski grad". Njihove kuće bile su porušene, spaljene i opljačkane. Danas, skoro tri decenije kasnije, stanje u mnogim bošnjačkim naseljima svjedoči o sistemskom zanemarivanju:
U Uzinovićima se već dvije godine čeka završetak asfaltiranja jedne ulice.
Na Komanju brdu, iznad bošnjačkih kuća, nelegalno su postavljeni solarni paneli na državnoj zemlji.
Porodica Sefo iz centra Stoca više od tri godine trpi maltretiranje iz obližnjeg lokala, a policija ignoriše njihove prijave.
Smeće samo za jedne – grobna mjesta ni za koga
Poseban apsurd je upravljanje otpadom – radnici Komunalnog Stolac, prema navodima stanovnika, zaobilaze bošnjačka naselja u sakupljanju smeća. U naseljima poput Gorice i kraj UNESCO lokaliteta Badanj niču divlje deponije. Vlasti Stoca čak su u dopisima lagale kantonalne i federalne institucije da problema nema.
Grobna mjesta za Bošnjake takođe su postala problem. Nove lokacije se sistemski opstruiraju, a postojeća su popunjena – ostavljajući porodice u neizvjesnosti.
Zapošljavanje – statistika diskriminacije
Zastrašujući je i pregled etničke zastupljenosti u javnim institucijama Stoca:
Od 120 zaposlenih u Gradskoj upravi, tek je 6 Bošnjaka.
U JU Centar za kulturu, JU Radimlja, Pošti, JU Vrtić i Elektroprivredi HZHB – nijedan Bošnjak.
U Komunalnom poduzeću tek 3 Bošnjaka, u Vatrogasnom jedno zaposleno lice bošnjačke nacionalnosti.
Niti jedan direktor javne ustanove ili zamjenik nije Bošnjak.
'Novi Stolac' bez Bošnjaka
Uz pomoć Vlade Hrvatske i EU fondova, HDZ vlasti u Stocu grade “novi Stolac” – stambene objekte, sportsku dvoranu i školu namijenjenu samo Hrvatima. Moderni kružni tok usmjerava saobraćaj mimo starog jezgra, čime se dodatno marginalizira autentični grad.
Čak i školski centar u Stocu podijeljen je – jedna zgrada, dva sistema. Djeca se planski razdvajaju kako se ne bi “pomiješala”.
Bošnjaci su rekli – dosta!
Posljednji protesti znak su da Bošnjaci Stoca više ne žele šutjeti. Ali, kako i sami ističu – ovu borbu ne mogu dobiti sami. Potrebna je podrška šire javnosti, institucija, ali i međunarodne zajednice.
Jer diskriminacija traje predugo, a ravnopravnost se ne može odgađati.