Bivši šef NATO-a odgovorio Trumpu: "On prijeti saveznicima, to je sramotno"

Rasmussen je oštro reagirao na prijetnje koje je uputio američki predsjednik prema savezniku, ističući: "Smatram sramotnim da američki predsjednik može prijetiti savezniku. Danska je jedan od najpouzdanijih i najbližih američkih saveznika“, izjavio je Rasmussen za Politico. Ova izjava odražava duboku zabrinutost zbog nedavnih izjava koje je dao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.
Trumpova kontroverzna izjava o Grenlandu
U toku svog prvog mandata, Donald Trump je predložio da Grenland postane dio Sjedinjenih Američkih Država. Nedavno je ponovo otvorio tu temu, sugerirajući mogućnost preuzimanja otoka silom. Grenland, s populacijom od oko 57.000 stanovnika, integralni je dio Kraljevine Danske.
U nedavnom intervjuu, Trump je izjavio: "Ne isključujem tu mogućnost. Ne kažem da ću to uraditi, ali ništa ne isključujem. Grenland nam treba... Pobrinuli bismo se za stanovnike, voljeli bismo ih i sve to. Ali treba nam zbog međunarodne sigurnosti.“
Američke aktivnosti na Grenlandu
Iako zvuči nevjerovatno, Wall Street Journal prenosi da je Trump naložio američkim obavještajnim agencijama da intenziviraju aktivnosti na Grenlandu. Prošle sedmice, Danska je pozvala američkog ambasadora na konzultacije, što podcrtava ozbiljnost situacije.
Rasmussen odbacuje mogućnost američkog preuzimanja Grenlanda
S druge strane, Rasmussen je bez ustručavanja odbacio ideju o američkom preuzimanju Grenlanda. "Grenland je dio Danske, a Grenlanđani ne žele postati Amerikanci“, rekao je Rasmussen, jasno iznoseći stav danskih vlasti.
Povijesni sporazumi i vojna prisutnost
Rasmussen je također podsjetio na sporazum iz 1951. godine, prema kojem Sjedinjene Američke Države imaju pravo postavljanja vojnih baza na Grenlandu. Ipak, posljednjih decenija američka vojna prisutnost na otoku je smanjena, što dodatno komplicira sadašnje rasprave.