Ambasador BiH pozvan na razgovor u MVP Austrije, razlog - Dodikove izjave

Ambasador BiH pozvan na razgovor u MVP Austrije, razlog - Dodikove izjave

Ambasador BiH u Austriji, Siniša Bencun, danas je pozvan na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova u Beču zbog nedavnih verbalnih ispada predsjednika entiteta RS, Milorada Dodika, usmjerenih prema austrijskoj ministrici vanjskih poslova, Beate Meinl-Reisinger. "S obzirom na nedavne izjave Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ambasador BiH pozvan je u Ministarstvo vanjskih poslova", istaknuto je na zvaničnom X profilu austrijskog MVP-a. Dodano je da "Dodikovi potezi narušavaju stabilnost, ustavni poredak i teritorijalni integritet BiH". Informacije da je Bencun pozvan na sastanak u Ministarstvo vanjskih poslova objavili su i mediji iz te zemlje.

Kontradiktorne izjave o zabrani ulaska u Austriju "Orf.at" podsjeća da je u martu "Tužiteljstvo BiH izdalo naloge za hapšenje separatističkog srpskog ultranacionaliste Dodika i još dvojice visokorangiranih političkih zvaničnika Republike Srpske" te da je od tada Dodiku zabranjen ulazak u Austriju. Zanimljivo je da je Dodik nedavno izjavio da može putovati u Austriju, ali da ga to ne zanima. "Provjerite u Austriji, ova (ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Meinl-Reisinger op.a.) ovdje što je rekla kao uvode se sankcije, nije dobila suglasnost, nema sankcija. Ja mogu sutra otići, ali ne idem, nije mi to toliko važno", izjavio je Dodik.

VEZANO Austrijska ministrica vanjskih poslova: Dodikovo djelovanje utječe i na Srbe u BiH, pređene su crvene linije Početkom aprila, njemačka ministrica za pitanja Europe i klime, Anna Luehrmann, potvrdila je tokom posjete Sarajevu da su Njemačka i Austrija uvele zabranu ulaska za rukovodstvo RS-a, uključujući Dodika, kao i da su obustavljeni infrastrukturni projekti koji su bili planirani za taj bh. entitet. Ona je tada izjavila kako vlasti RS-a vode politiku koja ima secesionistički karakter, što je u suprotnosti s evropskim vrijednostima.

Pozadina političke krize u BiH Politička kriza u Bosni i Hercegovini nastala je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS, Milorada Dodika, na godinu zatvora i šest godina zabrane obnašanja funkcije predsjednika entiteta, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH". Tužiteljstvo BiH je zatim izdalo nalog za privođenje Dodika, zajedno sa premijerom RS-a, Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, predsjednikom entitetske skupštine. Optuženi su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o proglašenju zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

{ googletag.display('intext_3'); });

Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužiteljstva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji su optuženi za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu, a Sud BiH je tražio preispitivanje te odluke, što nije bilo prihvaćeno. Dodik je u međuvremenu više puta prelazio granicu Bosne i Hercegovine radi putovanja u inostranstvo, a pokušaj službenika SIPA-e da mu uruče nalog o hapšenju u Istočnom Sarajevu spriječen je uplitanjem pripadnika MUP-a RS.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.