Rusija i napad na ustavni poredak u BiH: Koje poteze povlači zvanični Kremlj

Ova izjava glasnogovornice Ministarstva vanjskih poslova Rusije, Marije Zaharove, izrečena 13. marta 2025. godine u Moskvi na konferenciji za novinare, jasno pokazuje trenutni stav ruske vlade prema trenutnim događajima u BiH.
Portal Fokus.ba istražio je korake koje je poduzela ruska strana, što pokazuje da država pod vodstvom Vladimira Putina već prelazi u novu fazu odnosa i znatno otvorenijeg, pa čak i drastičnijeg pristupa prema BiH.
Naime, od 26. februara, kada je predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku u Sudu BiH izrečena prvostepena presuda za krivično djelo „neizvršavanje odluka visokog predstavnika“, zbog čega su vlasti RS-a krenule u rušenje ustavnog poretka BiH, zvanična Moskva je pojačala svoju retoriku u korist Dodika i vlastodržaca u RS-u. I to nije sve.
Pojačane aktivnosti
Iako Rusija trenutno vodi vojne operacije u cilju istjerivanja ukrajinskih vojnih snaga iz Kurske oblasti, i uprkos pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama i Ukrajinom oko uspostavljanja sporazuma o zaustavljanju rata, Rusija nikada do sada nije „ciljala“ Bosnu i Hercegovinu s većim intenzitetom, pojačavajući „aktivnosti“ u našoj zemlji. Pri tome je nastavila s kreiranjem lažnog narativa o situaciji u BiH.
To je jasno vidljivo iz rečenice Zaharove. Izjavu glasnogovornice ministarstva vanjskih poslova Rusije sljedećeg dana je u cijelosti prenijela Ruska ambasada u BiH. No, Ruska ambasada se potrudila da u svojoj objavi prenese i pitanje novinara koje je postavljeno Zaharovoj, čime je, zapravo, bila od pomoći istraživačima i analitičarima.
Pitanje novinara bilo je: Bosnu i Hercegovinu ste već spomenuli u uvodnom obraćanju. Kako biste komentirali informaciju da je Tužilaštvo BiH naložilo hapšenje lidera Srba u BiH Milorada Dodika i njegovih pomoćnika?
U pitanju se nigdje ne spominje „ukidanje RS-a“ niti se na to aludira. No, unatoč tome, Zaharova stvara (lažni) narativ da je takva situacija prisutna. Zvanična Moskva čvrsto stoji iza njenog stava, što potvrđuje činjenica da su ruske vlasti tog dana razmatrale i događaje u BiH.
Konstruisanje lažnog narativa
Ovo su još neki dijelovi lažnog narativa o dešavanjima u BiH koje je Zaharova iznijela:
- „Ovo (odluke pravosudnih organa BiH op.a.) pravo je pravno bezakonje.“
- „Jasno je da politizacija uništava vladavinu prava, što je globalni politički napad na etnokulturnu jedinicu, na ljude koje predstavlja Milorad Dodik.“
- „Postoje nespretni pokušaji da se predsjednik Republike Srpske i njegovi saradnici optuže za ‘pokušaj podrivanja ustavnog poretka’ i sklone sa političke scene.“
Dopisnica austrijskog Der Standarda Adelheid Wölfl za Fokus kaže da se može pretpostaviti da predsjednik RS-a Milorad Dodik sve koordinira sa zvaničnom Moskvom.
– Ali i da je Kremlj zainteresiran da podriva aktivnosti zapadnih sila u Jugoistočnoj Evropi, ali i u Evropi u cjelini. Međutim, ove Dodikove poteze, očito je, podržava i Srbija – istkanula je Wölfl.
Foto: Arhiv
Adelheid Wölfl
Na zasjedanju Evropskog parlamenta, održanom 12. marta tokom rasprave o Bosni i Hercegovini, odaslano je nekoliko važnih poruka o snažnom ruskom utjecaju na našu zemlju. Kada je riječ o utjecaju Rusije na BiH, stvari su nazvane pravim imenom. Možda kao nikada do sada, kada je riječ o situaciji u BiH, ukazano je na hibridni rat koji Rusija de facto vodi na Balkanu, a posebno u našoj zemlji.
Poruke europarlamentaraca
Izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH, češki europarlamentarac Ondrej Kolar, aludirajući na Dodika, rekao je da „predstavnik jednog entiteta često traži pomoć od Rusije“.
– Znamo kako je stvar završila u Ukrajini, a sada moramo slati vojnike i u BiH. Putinov prijatelj je taj koji uzima cijelu Bosnu i Hercegovinu za taoce. Milorad Dodik nikada nije krio svoje prijateljstvo s diktatorom, pa nas ne treba iznenaditi što ga Putin koristi da ponovi ono što je učinio u Gruziji i Srbiji – izjavio je Kolar.
Jan-Peter Warnke, evropski parlamentarac iz Njemačke, poručio je da se srpski narod u BiH ne može priključiti rusofobnoj doktrini uz napomenu da se politika EU mora postaviti na realne temelje.
Još drastičniji navodi o ruskom utjecaju na BiH sročeni su u pismu 28 europarlamentaraca predatom visokoj predstavnici EU Kaji Kallas 18. marta. U tom pismu zatražene su hitne sankcije Miloradu Dodiku. Kada je riječ o ruskom djelovanju, iz pisma je važno izdvojiti sljedeće teze:
Blisko savezništvo Dodika i Putina
- Dodik je jedan od nekoliko preostalih saveznika Vladimira Putina u Evropi
- Dodikovi koraci su usko koordinirani s Kremljom.
Također, niz američkih kongresmena javno je ukazalo na ruski utjecaj u aktuelnoj krizi u BiH.
– Dodik se sada obraća Vladimiru Putinu da dodatno destabilizuje region, prkoseći pravosudnom procesu i prijeteći otcjepljenju RS-a od Bosne i Hercegovine – naveo je republikanski kongresmen Mike Turner.