Dom naroda PSBiH o izmjenama Izbornog zakona BiH, posljednje tačke smjene kadrova SNSD-a

Dom naroda PSBiH o izmjenama Izbornog zakona BiH, posljednje tačke smjene kadrova SNSD-a

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi na sjednici trebao raspravljati o zahtjevu delegatkinje Marine Pendeš (HDZ BiH) da se Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine razmotri po ubrzanom postupku.

Predložene promjene odnose se na izbor članova Predsjedništva BiH i Centralne izborne komisije BiH.

Pendeš je u srijedu izjavila kako očekuje da će kolege u Domu naroda prepoznati potrebu za izmjenom Izbornog zakona BiH kako bi se promijenila dosadašnja praksa kroz koju se, na neki način, zloupotrebljavala izborna volja Hrvata kada je riječ o izboru člana Predsjedništva BiH iz hrvatskog naroda.

- Radili smo na izmjeni zakona kako bismo omogućili, osigurali, da se istinski izrazi hrvatska volja kroz izbor člana Predsjedništva BiH iz hrvatskog naroda iz onih područja gdje žive Hrvati, a ne iz mjesta gdje ih nema. Često se u medijima ističe kako smo tom izmjenom zakona, na neki način, uvrijedili Hrvate, primjerice, Tuzle ili Sarajeva da budu kandidati, što nije tačno. Radi se o podršci kandidatu, a ne o kandidatu samom. Taj kandidat ne mora biti iz Srednje Bosne ili iz Hercegovačko-neretvanskog kantona. On može biti, reći ću, iz Lukavca. Bitno je da Hrvati, gdje su većina, pruže podršku tom kandidatu – objasnila je Pendeš.

Predložene izmjene Izbornog zakona BiH bile su na planiranom dnevnom redu hitne sjednice Doma naroda državnog parlamenta koja je trebala biti održana 4. aprila, ali je prekinuta zbog nedostatka kvoruma.

Sjednicu su napustili delegati iz Kluba bošnjačkog naroda koji su, zajedno s još nekoliko opozicionih delegata, na početku sjednice ukazali na, kako su naveli, kršenje Poslovnika.

Oni su zahtijevali da se prvo nastavi i završi prethodno prekinuta hitna sjednica koju su napustila tri delegata iz SNSD-a, a na čijem dnevnom redu su bili prijedlozi odluka o razrješenju člana Kolegija Doma naroda Nikole Špirića i ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića, pa da zatim počne nova sjednica Doma naroda.

Ove dvije tačke – Prijedlog odluke o smjeni ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca i ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, te Prijedlog odluke o razrješenju predsjedavajućeg/prvog zamjenika predsjedavajućeg/drugog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikole Špirića, čiji su predlagači delegati u Domu naroda: Nenad Vuković, Želimir Nešković, Ilija Cvitanović, Zlatko Miletić i Kemal Ademović, stavljene su na posljednje dvije pozicije (55. i 56.) predloženog dnevnog reda današnje sjednice.

Delegat u Domu naroda državnog parlamenta Šefik Džaferović (SDA) smatra da je to namjerno urađeno "da se dođe do kraja sjednice i, kada se dođe do smjene, da SNSD napusti sjednicu".

- To je protivno Poslovniku, jer ako neko želi da poštuje Poslovnik, onda treba poštovati neki red koji predviđa taj Poslovnik. A red je da se stavke dnevnog reda postavljaju onako kako su hronološki pristigle i kako su raspravljane i na vanrednim i na redovnim sjednicama. Dakle, prvo smjena Nikole Špirića, pa zatim smjena ministara, a nakon toga sve ostale tačke dnevnog reda i mi ćemo na tome insistirati. Mi ćemo insistirati i ustrajati na zaštiti Poslovnika Doma naroda i nećemo od toga odustati. Šta to praktično znači, vidjet ćemo – istaknuo je Džaferović.

On je, komentirajući predložene izmjene Izbornog zakona BiH koje je u proceduru uputila delegatkinja Marina Pendeš, rekao da se radi o prijedlogu zakona koji nije u skladu s Ustavom i koji ne poštuje ni odluke Evropskog suda za ljudska prava, niti Evropsku konvenciju.

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH danas bi trebao razmatrati desetak prijedloga zakona, veći broj izvještaja, nekoliko odluka, a na dnevnom redu bi trebalo biti i davanje saglasnosti za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.