June 27, 2026
BiH Anonymous May 31, 2026 2 min read

NiP: Licemjernost SDA u reakcijama na odluku CIK-a o SNSD-u

Stranka Narod i pravda (NiP) ocijenila je licemjernim reakcije Stranke demokratske akcije (SDA) na odluku Centralne izborne komisije (CIK) da ovjeri kandidaturu SNSD-a, koju je potpisao pravosnažno osuđeni Milorad Dodik.

Iz NiP-a podsjećaju da je sadašnji sastav CIK-a imenovan uz podršku SDA, DF-a, SDS-a i PDP-a, te tvrde da većinu u toj instituciji imaju kadrovi bliski SDA-u i DF-u.

PROČITAJTE JOŠ SDA: Ponižavajući igrokaz bh. i međunarodnih aktera. Izigrana je pravomoćna presuda Suda BiH

Kritike na račun CIK-a

U saopćenju ističu da su SDA i DF, u vrijeme imenovanja aktuelnog saziva CIK-a, tvrdili kako je riječ o značajnoj pobjedi za državu i probosanske snage.

„Vremenom se pokazalo da je CIK donosio niz spornih i nelogičnih odluka. Također, sastav CIK-a koji su imenovali SDA i DF Željka Komšića sa svojim partnerima u više je navrata direktno asistirao Miloradu Dodiku“, navodi se u saopćenju NiP-a.

Osvrt na izbore u Republici Srpskoj

U Narodu i pravdi smatraju da su prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske ukazali na određenu političku povezanost SDA i SNSD-a.

Navode da CIK nije preduzeo dovoljne mjere kako bi se spriječile izborne nepravilnosti u Doboju i Zvorniku, te da su potom političke odluke omogućile opstanak Vlade Republike Srpske.

Kako tvrde iz NiP-a, na taj način su stvoreni uslovi da SNSD učvrsti svoju političku poziciju uoči ponovljenih izbora.

Optužbe na račun SDA i DF-a

NiP ističe da je CIK u više navrata odbio ponavljanje glasanja ili provođenje kontrolnog brojanja na biračkim mjestima na kojima su utvrđene nepravilnosti.

„Čuđenje SDA stoga može biti samo licemjerno ili je dio šireg plana u kojem se SDA tobože predstavlja kao zaštitnik institucija, dok istovremeno iza kulisa otvoreno trguje sa SNSD-om“, ističu iz NiP-a.

U saopćenju se navodi i član CIK-a Željko Bakalar, za kojeg tvrde da je na tu poziciju došao s mjesta savjetnika člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.

Poziv na odgovornost

Iz Naroda i pravde poručuju da je nužno usmjeriti pažnju na sistemska rješenja koja će ojačati integritet izbornog procesa i obnoviti povjerenje građana u institucije.

„Dok se drugi bave verbalnim patriotizmom i prebacivanjem krivice, mi betoniramo sistemska rješenja koja će kroz mjerljiv napredak osigurati puni integritet izbornog procesa i vratiti povjerenje građana u institucije države“, navodi se u saopćenju.

PROČITAJTE JOŠ SDA: Visoki predstavnik s punim ovlastima nikada nije bio potrebniji

Dodaju da bi SDA i DF, prema njihovom stavu, trebali preuzeti odgovornost za odluke koje su donosili prethodnih godina.

Ocjenite ölanak
0
0
No votes have been submitted yet.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.