Opozicija nudi sporazum svim strankama u BiH osim SNSD-u. Vukanović objavio detalje

Opozicija nudi sporazum svim strankama u BiH osim SNSD-u. Vukanović objavio detalje

Opozicija iz Republike Srpske – Srpska demokratska stranka, Partija demokratskog progresa i Lista za pravdu i red ponudiće svim parlamentarnim strankama u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, osim SNSD-u, sporazum o djelovanju koji podrazumijeva izlazak iz političke krize.

Ovo je rečeno danas poslije sastanka predstavnika opozicionih političkih stranaka u RS koji je održan u Trebinju.

Poštivanje Dejtona

Domaćin sastanka, predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, ocijenio je da predstavnici ove tri političke partije predstavljaju najznačajniju alternativu u cijeloj zemlji.

– Mi smo 90 odsto sporazuma već usaglasili, ostali su još neki tehnički detalji. Vjerujemo da ćemo u narednih sedam dana sporazum biti usaglašen u potpunosti, nakon čega ćemo rješenje krize uputiti svim parlamentarnim strankama osim SNSD-u koji je ključni generator krize – rekao je Vukanović.

Osovina ovog sporazuma je, kako je rekao Vukanović, poštivanje Dejtona, nesmetan rad institucija, prije svega Doma naroda i Vijeća ministara BiH.

– Imamo platformu koja predviđa funkcionisanje svih institucija u cilju boljeg životnog standarda svih građana. Želimo izmjene Izbornog zakona, da se vratimo životnim temama. Vidjećemo kakva će biti povratna informacija – dodao je Vukanović.

Osovina SNSD-HDZ

On je ocijenio da u BiH trenutno djeluje osovina SNSD – HDZ.

– Milorad Dodik snosi najveću odgovornost. On je bio i ostao ključni vitalni i nacionalni interes hrvatskog naroda u BiH, ima podršku od Plenkovića, Milanovića, Čovića. Oni ga čuvaju jer brine o interesima Hrvata. Ono što radi Milorad Dodik je protiv interesa RS – tvrdi Vukanović.

On je još naveo kako nije slučajno to što je Željka Cvijanović u Vatikanu na sprovodu Pape Farnje bila u crnini, a juče u Donjoj Gradini u bijelom sakou.

On je dodao da „im nikada neće oprostiti smrt majke“.

– Moja majka bi bila živa da nije bilo napada na kuću, odnosno kada mi je zapaljen automobil. Ništa nisu uradili po tom pitanju. Ako budem u prilici, saznaću ko je odgovoran – naglasio je Vukanović.

Najvažniji zaključak sastanka

Nenad Vuković iz PDP-a izjavio je da je najvažniji zaključak današnjeg sastanka u Trebinju da opozicija preuzima inicijativu za stvaranje nove parlamentarne većine na nivou BiH.

– Sporazum ćemo ponuditi strankama koje imaju poslanike i delagate, a najvažnije je usvajanje preostalih evropskih zakona, izglasavanje glavnog pregovarača sa EU, a on treba da bude Srbin iz RS. Mi imamo rješenja za usvajanje Plana rasta i to je vrlo važno za RS, prije svega – poručio je Vuković.

On je rekao da je SNSD blokirao usvajanje reformi, a time i sredstva za BiH, a time i za RS.

Riječ je o, kako je rekao, prvoj tranši od oko 70 miliona KM koji nisu povučeni, dok je ukupno predviđena jedna milijarda za BiH.

– To je neodgovorna politika, a SNSD potcjenjuje ta sredstva – naveo je Vuković i naglasio da očekuje da će sporazum biti prihvatljiv najvećem broju partija u BiH.

Promjena većine u NSRS-u

On je istakao da je krajni cilj opozicije da što prije promijene većinu u NSRS i vlast u RS.

– Kada je u pitanju budžet BiH, donijeli smo zaključak da ćemo, kada dođe budžet iz Predsjedništva, insistirati na stavci nabavke skenera kako bismo mogli obezbijediti uslove za tehničke izmjene Izbornog zakona BiH – zaključio je Vuković.

Marinko Božović iz SDS ocijenio je da budućnost RS u ovom momentu isključivo zavisi od ljudi iz SDS, PDP i Liste za pravdu i red.

On je rekao da predviđeni sporazum, koji će da ponudi opozicija, štiti ustavni poredak definisan Dejtonom, te da predviđa da se otkoče procesi u RS i na nivou BiH i da se ponude rješenja koja će podrazumijevati usvajanje evropskih zakona, borbu protiv krinimala i korupcije i na kraju podizanje životnog standarda građana u FBiH i RS.

Sastanku nisu prisustvovali lideri SDS i PDP.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.