Kineski vojni avion s najmodernijom opremom sletio u Egipat, u Izraelu zabrinuti

Izraelska web stranica Natsiv.net izjavila je da je dolazak aviona za rano upozoravanje kineskih zračnih snaga u Egipat radi sudjelovanja u zajedničkoj zračnoj vježbi s egipatskim zračnim snagama izazvao široku zabrinutost među vojnim stručnjacima.
Prema stranici, avion, koji je opremljen nekom od najnaprednijih svjetskih tehnologija elektroničkog ratovanja, nikada prije nije letio daleko od kineskih granica, što je potaknulo mnoge zemlje, uključujući Tel Aviv i Washington, da dovedu u pitanje razloge njegovog dolaska u Egipat.
U izvještaju se navodi da neki analitičari sugerišu da je avion doveden isključivo radi sudjelovanja u zajedničkim zračnim vježbama koje se trenutno održavaju između dviju zemalja, dok drugi vjeruju da Kina možda nudi avion na prodaju egipatskoj vojsci. Prije nekoliko mjeseci, Kina je na vojnu izložbu u Kairu donijela napredni borbeni avion radi potencijalne prodaje.
U izvještaju se također dovodi u pitanje lokacija na kojoj je avion sletio. Web stranica je citirala vojnog analitičara i bivšeg izraelskog obavještajnog oficira Elija Dekela koji je rekao da satelitske snimke pokazuju da Egipat radi na proširenju vojnog aerodromu Beni Suefu od početka 2022. godine.
Proširenje je uključivalo izgradnju devet dvostrukih hangara koji mogu primiti šest borbenih aviona Rafale ili F-16, dvije piste duljine 3000 i 3600 metara, uz proširenje pista, kao i proširenje rezervi goriva aerodroma.