Izabrana najbolja novinska fotografija godine, prikazuje patnju i otpornost palestinskog dječaka

Izabrana najbolja novinska fotografija godine, prikazuje patnju i otpornost palestinskog dječaka

World Press Photo of the Year 2025. dodijeljena je Samar Abu Elouf, palestinskoj fotoreporterki sa sjedištem u Dohi, za njenu potresnu sliku devetogodišnjeg Mahmouda Ajjoura.

Snimljena za novine The New York Times, fotografija snažno prenosi Mahmudovu patnju i otpornost nakon eksplozije u martu prošle godine kada je izgubio obje ruke.

Fotoreporterka Abu Elouf dokumentirala je iskustva pojedinaca poput Mahmuda, koji su potražili liječenje u inostranstvu.

Joumana El Zein Khoury, izvršna direktorica World Press Photo, organizacije sa sjedištem u Amsterdamu, opisala je sliku kao "tihu", ali duboko upečatljivu, koja bilježi intimnu patnju jednog djeteta, a istovremeno govori o širim posljedicama sukoba.

Pobjednik i dvoje finalista proglašeni su u četvrtak na otvaranju Svjetske izložbe fotografija u Amsterdamu. Izložba će putovati na više od 60 lokacija širom svijeta, prikazujući neke od najuvjerljivijih i vizualno najupečatljivijih priča ove godine.

Ovogodišnje takmičenje dobilo je najmanje 59.000 prijava od fotografa iz 141 zemlje, sa snažnim pričama o borbi, prkosu, toplini i hrabrosti.

Već 70 godina World Press Photo Contest nagrađuje najbolje u foto-novinarstvu.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.