Dvije firme ponudile iste pištolje, obje ne ispunjavaju uslove, no MUP je odabrao skuplju?!

Dvije firme ponudile iste pištolje, obje ne ispunjavaju uslove, no MUP je odabrao skuplju?!

Ured za razmatranje žalbi Bosne i Hercegovine, kao i ranije Sud BiH, bavili su se slučajem nabavke pištolja za potrebe Ministarstva unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona, koji se može smatrati klasičnim primjerom favorizacije u tenderu.

Prema informacijama do kojih je došao Fokus.ba, prihvaćen je prigovor kompanije Shot d.o.o. Zenica, a poništena je odluka MUP-a ZHK da se nabavka pištolja za Policijsku upravu ZHK dodijeli firmi MM Trade iz Širokog Brijega.

Pištolj iz Hrvatske

Naime, MUP ZHK je izabrao navedenu firmu iz Širokog Brijega s ponudom od 93.500 KM (bez PDV-a), dok je ponudu firme iz Zenice, koja je bila 17.600 KM jeftinija, smatrao neprihvatljivom.

Međutim, najapsurdnije u ovom slučaju je to što su oba ponuđača MUP-u ZHK ponudila iste pištolje proizvođača “HS Produkt” iz Hrvatske, koji u potpunosti ne ispunjavaju tražene specifikacije?!

Ured za razmatranje žalbi BiH je u svojoj odluci naveo:

“Suština ovog prigovora leži u činjenici da su i žalitelj SHOT D.O.O. ZENICA i odabrani ponuditelj MM TRADE d.o.o. Široki Brijeg ponudili identičan poluautomatski pištolj Model HS SF19 3.8 od istog proizvođača HS Produkt, uz kataloge koji ne sadrže opis robe u odnosu na propisane karakteristike nišana. Međutim, u ovoj situaciji ne može se dati prednost ponuđaču koji je dostavio dodatni dokaz, s obzirom da taj dokaz nije bio tražen tenderskom dokumentacijom.”

" alt="Foto: Screenshot">

Faksimil URŽ o nabavci pištolja

Obrazloženje Ureda

U pomenutoj odluci Ureda za žalbe zatim se ističe još jedan apsurd, a to je da je postupak nabavke već završen.

- Ugovorno tijelo je dostavilo izjašnjenje i dokumentaciju iz koje je jasno da je završilo postupak potpisivanjem Ugovora broj 02-1-231/23-37 dana 30.10.2023. godine, koji je u potpunosti realizovan. Uzimajući u obzir utvrđeno činjenično stanje, ovaj organ ne može poništiti osporenu Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača broj: 02-1-231/23-29 od 11.08.2023. godine, koja više nije na snazi jer je postupak javne nabavke završen na način kako je gore opisano – stoji u zaključku Ureda za razmatranje žalbi BIH.

Urednik

Uzivam raditi vijesti. 

Author

Urednik

Uzivam raditi vijesti.