BMW predstavio najsnažniji prototip Vision Driving Experience
Ispod aerodinamične karoserije nalazi se električni pogon s četiri motora s varijabilnom snagom od 1.300 do 1.700 KS, kao i do 18.000 Nm obrtnog momenta. Aktivna aerodinamika omogućava vertikalni pritisak do 1,2 tone i bočno ubrzanje do 3 G, što je usporedivo s performansama bolida Formule 1 i znatno iznad nivoa običnih cestovnih vozila. Ovaj izuzetni potencijal koristi se kao platforma za testiranje kontrolnih sistema. Ako elektronika i softver mogu podnijeti maksimalno opterećenje, onda će biti još efikasniji u svakodnevnim zadacima.
Pogon i elektronski sistemi kontrolirani su novim superkompjuterom Heart of Joy. Iz BMW-a poručuju da velika brzina obrade podataka i direktna kontrola elektromotora omogućavaju veću stabilnost, minimalne smetnje od stabilizacijskih sistema i preciznije upravljanje. Do 98 posto kočenja sada je regenerativno, što je za 25 posto učinkovitije od trenutnih platformi. Osim toga, proces kočenja je znatno uglađeniji.
Iako VDX nije namijenjen masovnoj proizvodnji i služi samo kao razvojna platforma, njegovo predstavljanje u Šangaju pokazuje stilistički smjer budućih modela Neue Klasse. Monolitna karoserija, snažni lukovi točkova i prepoznatljiv prednji dio u obliku ajkule naglašavaju minimalistički dizajn koji će krasiti novu generaciju BMW-ovih vozila.

